Slimáci: Zbavte se jich výběrem vhodných rostlin

Slimák

Škůdci jsou běžnou součástí každé zahrady. Nepříjemní jsou krtci, hraboši, ale také mšice, hlemýždi či slimáci. Škůdců je velké množství, a na každé působí trochu něco jiného. Obzvláště nepříjemný je plzák španělský, který dokáže spořádat opravdu hodně z naší úrody. I když je pohyb slimáků a hlemýžďů velmi omezený, jejich rychlost konzumace našich rostlin je opravdu ohromující. Existují proti nim mnohé chemické prostředky, ale také cela řada ekologičtějších a bezpečnějších možností.

Potočnice

Potočnice neboli nasturtium patří mezi jednoleté rostliny, které mají obrovskou výhodu: jejich pěstování je snadné a růst velice rychlý. Za jeden rok mohou dorůst až čtyř metrů. Přitažlivé oranžové květy skvěle doplní vaše záhony a produkují příjemnou vůni – která ale odrazuje slimáky. Velikým bonusem je také to, že květy i listy rostliny jsou jedlé a můžete si je tedy natrhat a použít jako ozdobu různých salátů nebo salámových či sýrových mís. Na podzim rostlina vytvoří plody, jejichž chuť bývá přirovnávána ke kaparům.

Slimák

Foto: Pixabay

Plamenka latnatá

Phlox paniculata čili plamenka latnatá je snadná rostlina k pěstování, která odpuzuje slimáky. Dobře se jí daří zejména na plném slunci, ale vydrží také polostín. Květy, které tato rostlina produkuje, jsou krásné a voňavé. Dostupné jsou v celé spoustě barev. Můžete je použít jako řezané květiny. O jejich množení se příliš starat nemusíte, šíří se sama.

Levandule lékařská

Latinský název této rostliny zní Lavandula angustifolia. Tuto rostlinu zná asi každý, má totiž široké využití nejen v kosmetice, ale také v přírodním léčitelství. Navíc velmi příjemně voní. Má uklidňující a relaxační účinky, antibakteriální a antiseptické vlastnosti. Kromě toho taktéž odpuzuje slimáky a hlemýždě. Miluje slunečné stanoviště a dobře snáší sucho.

Lilie

Tyto květiny v zahradě vypadají velmi dobře a vytváří husté shluky. Jednotlivé odrůdy se mohou lišit různými barvami a třeba i tím, jak snáší mráz. Díky bohatému kořenovému systému dokáže rostlina snést krátkodobé sucho. Vystačí si i s méně úrodnou půdou, bohatší půda je samozřejmě lepší.

Rozchodníkovec nádherný

Hylotelephium spectabile je vysoce dekorativní rostlina, která může dorůst do výšky až 50 cm. Typické jsou pro ni světle růžové květy, které se objevují od srpna do září. Navzdory tomu, jak je tato rostlina atraktivní, nevyžaduje mnoho péče. Stačí ji dostatek slunečního světla, snese sucho i škůdce. Na podzim odstraňte odumřelé části rostliny, abyste zvýšili její šance na přezimování.

Kakost vznešený

Latinsky je znám jako Geranium magnificum. Tato rostlina velmi dobře funguje také jako řezaná květina. Roste velmi rychle a dosahuje výšky až 70 cm. Kvete v květnu a červnu obvykle fialovými květy. Ty příjemně voní a odpuzují hlemýždě.

Zdroj info: https://www.installitdirect.com/learn/how-to-naturally-keep-snails-slugs-out-of-your-garden/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!