Zahrádkaření jako ideální důchodový koníček

Úroda

Zahrada a pěstitelství jsou pro mnohé seniory důležitou součástí jejich života. Jak si užít zahradu v důchodu a jaké výhody zahrádkaření poskytuje? Mít v seniorském věku hobby je důležité i kvůli dalším životním aspektům – uspokojení, pocitu platnosti pro společnost, novým přátelům i samozásobení potravinami.

Blíží se vám důchod? Najděte si koníček

Jestliže se blíží čas, kdy budete odcházet do důchodu a budete pobírat penzi (její výši si snadno spočítáte pomocí online důchodové kalkulačky), měli byste se zamyslet, jak budete trávit rozhojněný volný čas. Pokud již nějaké hobby máte, nejspíše se mu budete věnovat i nadále, pokud ale žádné nemáte, měli byste to napravit. Příliš nevyplněného volna může vést k nepříjemným pocitům, nudě a pasivnímu životnímu stylu.

Zahrada poskytuje relax, zábavu i kvalitní potraviny

Zahrádkaření se pro seniory skvěle hodí – činnost je to zábavná, na čerstvém vzduchu, kreativní, a navíc je z ní užitek. Vlastníte-li chatu, chalupu nebo zahrádku v kolonii, máte vyhráno. Jestliže se vám nedostává vhodné plochy, zapátrejte ve svém okolí – možná objevíte komunitní zahradu nebo zarostlý obecní plácek, kde by šla zřídit (samozřejmě s povolením úřadů).

Díky pěstování plodin pak snadno posílíte svou fyzičku v přírodě, užijete si slunce a radost během dozrávání vlastních výpěstků. Čerstvé vitaminy ve formě domácí zeleniny a ovoce jistě oceníte nejen vy, ale i celá vaše rodina. Pokud budete rostlinky rovněž úspěšně množit, můžete si navíc k důchodu pěkně přivydělat.

Důležitá je i sociální funkce koníčku: díky pěstitelství najdete společné téma se sousedy, obchodníky i ostatními zahrádkáři ve skupinách na sociálních sítích. Také trhy, vyhledávání a nakupování nových odrůd a zahrádkářské akce vám pomohou získávat nové zkušenosti i přátele.

Povinnosti a námaha vám nesmí přerůst přes hlavu

Určitě ale mějte na paměti, že zahrádku opečováváte, protože vás to baví. Jakmile na vás bude práce na zahradě příliš, nestyďte si říci o pomoc mladším rodinným příslušníkům (kteří plody zahrádky určitě rádi konzumují či si na ní užívají relaxu) nebo se některých náročnějších rostlin vzdejte.

Zahrádkářské povinnosti vám usnadní také novější vybavení – místo konve dlouhá zalévací hadice, nové kvalitní a ostré nástroje, sekačka s pojezdem a podobně. Pokud se vám na modernější nástroje nedaří našetřit z důchodu, řekněte si o ně k Vánocům či narozeninám rodině – uvidíte, že mladí ocení váš návrh, protože si nebudou muset lámat hlavu, s čím by vám udělali radost. Vlastní dobroty ze zahrádky pak budou všem připadat ještě chutnější.

Náhledové foto: Markus Spiske/Unsplash

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.