Grilování masa: Jak se ke steakům nechovat

Grilované maso

Grilování masa dnes už patří nejenom k létu a užívat si skvělých chvilek venku u rozpáleného grilu jistě stojí za to. Když se navíc dostaví výsledek v podobě skvělého steaku, jejž ocení prakticky všichni členové rodiny a kamarádi, není co řešit. Jenomže ne vždy tomu tak musí být. Někdy se může stát grilování i noční můrou. Potíže mohou tkvět v různých faktorech, nicméně my se podíváme pouze na ty, jež přímo souvisejí s masem jako takovým.

Steaky přímo z lednice na gril nepatří

Chcete mít místo skvělého šťavnatého steaku žvýkačku? Pak hod dejte na gril přímo chladničky. Budete mít jistotu, že maso se stáhne, pustí šťávu a vznikne z něho něco nedobrého. Ideální je nechat maso vytažené z chladničky tak při teplotě okolo 20 stupňů Celsia po dobu dvou hodin a pak hurá na gril. Maso si udrží šťávu a rovnoměrně ho propečete.

Maso

Překořeněním maso doslova zabijete

Na takový vepřový steak patří pouze sůl a pepř. Aplikovat obě tradiční ingredience se vyplatí těsně před grilováním samotným. Spousta lidí řeší různé marinády, kupuje drahé koření a snaží se z masa vykouzlit unikát. Jeho chuť ale uniká, respektive je zabita oním kořením.

Propečenost pouze odhadujete od oka

Maso už máte na grilu nějakou tu dobu, vypadá skvěle, a tak ho servírujete. Ale ouha. Na talíři není dostatečně upečené, případně je tvrdé jako podrážka bot. Neriskujte a pořiďte si teploměr na maso. O nijak vydatnou investici nejde a vy budete mít naprostou jistotu.

Grilované maso

Maso není kolotoč

Chcete-li vidět něco se točit, zajděte si s dětmi na pouť. Maso by součástí Matějské být nemělo. Rozhodně ho neustále neotáčejte a nepíchejte do něj vidličkou. Maso by mělo být na jedné straně zhruba 3 až 4 minuty. Druhou stranu už přizpůsobujeme tomu, aby se maso dokonale dodělalo.

Maso potřebuje odpočinek

Také si rádi po dobrém obědě lehnete a relaxujete! Nebo ne? Dát si maso ihned z grilu je škoda. Optimální je, když v teple maso na talíři, prkénku či v blízkosti grilu nějakých 10 minut odpočívá. Maso si zachová strukturu a bude jedinečné.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.