Co všechno můžete připravit z meruněk

Meruňky jsou úžasnou plodinou, která dokáže vaše tělo doplnit o spoustu skvělých živin a vitamínů. Obsahují také spoustu vlákniny, která pomáhá vašemu tělu s trávením, a vodu, která vás v horkých letních dnech může osvěžit. Když ale přijde na jejich sklizeň, obvykle je úroda větší, než stihneme ihned spotřebovat. Spousta lidí se pouští do přípravy marmelád a zavařenin tak, jak to dělala vždycky. A to i přesto, že jejich sklep je ještě plný od loňska. Zkuste si letos zpracovat úrodu meruněk trochu jinak.

Meruňková zmrzlina

Tento druh receptu patří mezi oblíbené, zejména v létě. Stačí 250 g vypeckovaných a omytých meruněk rozmixovat ve stejném množství bílého jogurtu. Mezitím si 500 ml mléka smícháme s 500 ml smetany a spolu s 300 g cukru a meruňkovým jogurtem krátce zahříváme – nesmí dojit k vaření. Po vychladnutí naplňte připravené nádoby s víkem a dejte do mrazáku.

Meruňkové chutney

Chutney se připravuje z různého ovoce a je skvělým doplňkem letního grilování. Hodí se ke všem druhům grilovaného a pečeného masa. Začněte tak, že 1 cibuli a 3 stroužky česneku osmažíme na oleji. Přidáme 1 kg vypeckovaných a na kousky nakrájených meruněk. Necháme změknout a poté přidáme 100 ml balzamikového octa, 100 ml jablečného octa, 150 g cukru krupice, 1 lžičku soli, 1 lžičku zázvoru a 1 lžičku kari. Svaříme tak, aby se meruňky docela rozvařily a ještě horké plníme do sklenic, které zavíčkujeme a postavíme vzhůru nohama.

Meruňky s chilli

Jedná se o nakládané meruňky, které mají říz. Hodí se proto zejména pro muže, kteří si potrpí na ostřejší jídla. Začněte tak, že 1 kg meruněk nakrájíte na poloviny a vypeckujete. Skládejte je do sklenic. Do každé sklenice přidejte dvě chilli papričky a 3-4 kuličky nového koření. Mezitím si svařte 500 ml vody500 g cukru a touto směsí meruňky zalijte. Zavíčkujte a zavařujte 20 minut na 80 °C.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!