Extra rychlá omáčka ze sušených švestek

Milujete snadné a téměř okamžitě hotové recepty ze sezónních surovin? Omáčka ze sušených švestek k masu právě mezi takové patří. Zužitkuje vaši podzimní zásobu nasušeného ovoce a pozvedne váš nedělní oběd nebo balkónovou grilovačku zase o stupínek dál.

V základním provedení zabere asi 20-25 minut, ale na záběr se podělíme i o opravdu super rychlý tip, který vám tuhle voňavou dokonalost vykouzlí opravdu za pár minut.

Omáčka ze sušených švestek k masu – recept

A co budete potřebovat? Ingrediencí opravdu moc není. Připravte si:

  • 100 gramů sušených švestek
  • 2 šálky masového vývaru
  • lžičku bramborového škrobu
  • lžíci hladké mouky
  • sůl a pepř

A jak na to? Švestky vypeckujte, pokud je třeba a nakrájejte na tenké proužky. Vložte do hrnce, zalijte vývarem a duste, dokud se ovoce úplně nerozpadne. Potrvá to asi 10 nebo 15 minut. Použijte střední plamen a pravidelně míchejte, omáčka má v pozdějších fázích tendenci se přichytávat ke dnu hrnce.

Foto: Pixabay

Jakmile máte hotovo, podle chuti dosolte a dopepřete. Teď si ve studené vodě rozmíchejte škrob a hladkou mouku v asi 100 ml vody. Já na to používám malou skleničku ze závitem. Pořádně zatřepu a je rozmixováno. Směs vlijte do omáčky a vařte ještě pár minut, odkud pěkně nezhoustne. Závěr ochutnejte a podle potřeby opět dosolte a dopepřete.

Tip pro nedočkavce ze švestkových povidel

Že doma sušené švestky nemáte nebo na přípravu opravdu spěcháte? Pak místo sušených švestek použijte asi 8 lžiček kvalitních švestkových povidel. Rozvařená budou ve chvilce, tak se se i s veškerou další přípravou vejdete do necelé čtvrthodinky. A omáčka k jakémukoliv pečenému nebo grilovanému masu je hotová. Báječně doplní jeho chuť i vůni, vyzkoušejte!

A kdo má rád výraznější chutě, může do omáčky přidat třeba ještě špetku hřebíčku, skořice nebo zázvoru.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)