Jak vybrat správná semínka v zahradnictví

Výsev paprik

Semínka paprik: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Jaro je pomalu za rohem a spousta z nás už má nakoupená mnohá semínka. Někteří už dokonce určité plodiny, jako jsou papriky, vyseli. Pokud ještě nyní hledáte ta správná semínka, jste na správné adrese. My se totiž v následujících řádcích na tuto nelehkou volbu podíváme mnohem podrobněji. Třeba si i díky některým radám uděláte jasno a vaše volba bude zaručeně správná. V každém případě byste neměli váhat. Čím později přijdete, tím bude pochopitelně výběr menší. 

Tři základní otázky před nákupem semínek

 

Než se rozhodnete, měli byste si položit tři základní otázky.

Co hodláte letos pěstovat?  Konkrétní druhy a odrůdy zeleniny.

Kde bude záhon, na němž budete rostliny pěstovat? Důležitá je jak orientace záhonu, tak i typ půdy.

Kdy byste chtěli dané plodiny sklízet?  Zelenina j tradičně raná, pozdní, polopozdní atd.

Průzkum odrůd

Určitě si udělejte nejprve průzkum konkrétních odrůd. Optimální je prohlídka webových stránek jednotlivých pěstitelů. Jako příklad volby odrůdy bychom mohli jmenovat mrkev. Zatímco ranou odrůdu budete sklízet za nějakých 90 dní od samotného výsevu, u pozdní se bude tato doba pohybovat kolem 180 dní. Samotní producenti osiva by vám měli podat podrobnější informace. Sdělit třeba požadavky rostlin na zeminu.

Test semínek

Každým rokem je zapotřebí zakoupit semínka nová. Je možné, že vám vystačí i stará, ale klíčivost bude minimální. V obchodě si zkontrolujte datum na sáčku. Jestliže chcete kupovat semínka ve velkém množství, rozhodně se vyplatí udělat si test klíčivosti. Stačí si na tác položit navlhčené papírové ubrousky. Na ty položíte semínka a přikryjete jiným ubrouskem. Neustále vše osvěžujte vodou. První semínka spatříte za cca 5 až 8 dní.  Mnohem jednodušší ale bude, když nasypete semínka do sklenice s vlažnou vodou. Necháte je půl hodiny být. Ta, která sednou na dno, jsou v pořádku. Neklíčivá zůstanou přímo na hladině.

Výsev paprik

Semínka paprik: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Semínkovny jako výborná volba

Semínka se už neprodávají pouze v zahradnických centrech. Výbornou volbu představují také semínkovny.Tady se semena také půjčují a sdílejí s ostatními pěstiteli. Když si donesete semínka, po sklizni je poté vrátíte. Samozřejmostí je u semínkoven absence chemických látek.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.