Efektivní krizový předvánoční úklid: Máme pro vás skvělé tipy na to, aby byl rychlý a efektivní

Vánoční stromek

Než se bezhlavě pustíte do úklidu toho, co vám právě stojí v cestě, zastavte se, rozhlédněte a zamyslete. Vytvořte si plán, určitou strategii. Promyslete si, co byste kde potřebovali přemístit a uskladnit, aby byl výsledek vašeho úsilí nejen hezký, ale i praktický.

Právě praktické uskladnění pomůcek totiž zaručí to, že pořádek vydrží co nejdéle. Rozumné a prozíravé rozmístění věcí zabrání jejich opětovnému rozházení. Vždyť všechno bude na svém místě a vy nebudete muset bezhlavě přehazovat police plné „nepotřebného“ harampádí, dokud se nedostanete k tomu, co používáte nejčastěji.

Začněte nahoře

Čistit i uklízet byste měli začít od vrchu. Ať už otíráte prach, myjete, odstraňujete pavučiny – vždy může něco spadnout dolů. Pokud budete postupovat systematicky svrchu dolů, skončíte čištěním podlahy, kde se nasbíral všechen nepořádek a špína. Tu setřete a police či skříňky už zůstanou čisté.

Nezapomínejte na komín či krb

Jejich vyčištění vám ušetří čas i peníze. Je lepší dělat pořádek preventivně, jak pak řešit havarijní situaci. Pokud si nevíte rady, zavolejte na pomoc odborníka.

Foto: Pixabay

Místa, na která se snadno nedostanete

Využijte násadu koštěte a natáhněte na ni například starou ponožku. Dobře ji připevněte motouzem nebo gumičkou. Pokud to jde, můžete ponožku navlhčit. Takto dokážete vyčistit i spáry a kouty, kam byste jinak nepronikli.

Nesbírejte nepotřebnosti, vyhazujte

Nacházíte „velmi zajímavé a užitečné“ předměty, které jste nevyužili jako je rok dlouhý? Nemyslete na to, že se vám možná sejdou za další tři roky. Mějte u sebe nádobu na odpad a takové věci ukliďte do ní.

Mít při úklidu po ruce takovou nádobu je opravdu užitečné. Vnímejte, že tím, jak ji naplňujete, zpřehledňujete a uvolňujete police. Ano, přesně ty, které se prohýbaly pod tíhou všeho možného, a vy jste tak nikdy nemohli najít to jediné, co jste právě potřebovali.

Uklízejte společně

Na úklidu by se měl podílet každý. Ať už uklízíte doma nebo v zahradě – uklízet by měli všichni, kterým se může stát, že budou zanedlouho něco potřebovat a hledat. Takto se navíc vyhnete nepříjemnosti, kdybyste omylem vyhodili něco nepotřebného pro vás, ale potřebného pro jiného člena rodiny.

Jedlá soda

Foto: Pixabay

Sledujte si čas

Možná to vyzní absurdně, ale skutečně to pomáhá. Rozhodli jste se, že uklidíte? Tak uklízejte a nerozptylujte se. Raději ukliďte během několika hodin a pořádně, než po částech během více dní.

Soustřeďte se na to, co je opravdu důležité, držte se svého plánu a systematické práce. Díky tomu budete mít dostatek energie i entuziasmu až do konce úklidu. Pokud se však budete rozptylovat, energii ztratíte mnohem dříve, než bude všechno na svém místě. Možná vám pomůže časovač. Nastavte si ho, aby zazvonil každou půlhodinu. Tak co říkáte ? Strávili jste uplynulou půlhodinu opravdu efektivně?

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://luxczech.cz/doporuceno-odborniky-2/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)