Pes a dítě: Jak na navázání bezproblémového vztahu

Pes a dítě

Spousta lidí si své psí miláčky pořizuje v mladém věku. Často ještě před tím, než potkají svého partnera, se kterým se rozhodnou založit rodinu. Narození dítěte může být opravdovou zkouškou vašeho vztahu se psem. Dítě je to nejdražší, co kdy můžete mít. Na druhou stranu by ale láska k dítěti neměla narušit váš vztah se psem. Existuje velké množství rodin, které nakonec „seznamování“ psa se svým dítětem raději vzdají a psa raději dají pryč. Ne vždy je to však nutné.

Seznamování psa a dítěte

Neměli byste očekávat, že jednou svému psovi dítě ukážete, a tím bude celá záležitost vyřízená. Bohužel, jedná se o dlouhodobější činnost. Seznámení s novým členem rodiny není nic jiného, než proces socializace, který má také svá pravidla,“ uvádí HD Coach Radoslav Chlup, který se léta věnuje výcviku psů. Netlačte příliš na pilu a myslete na to, že socializace je řízený proces, který byste měli provádět pouze se psem, kterému důvěřujete.

Nenechávejte psa a dítě samotné

Základem seznamování vašeho psa a dítěte je podle HD Coache také kontrola. To znamená, že u seznamování musí být vždy psí pán, který zasáhne v případě, že se pes začne chovat nevhodně (olizování dítěte apod.). Některý pes může ublížit, i když to není jeho záměr. A právě díky kontrole se dá tomuto zabránit.

Pes a dítěFoto: Pixabay

Buďte v klidu

Zatímco na ostatní lidi může hrát, že jste v klidu, a oni vám to uvěří, u psa to bohužel tak není. Psi jsou totiž podle Radoslava Chlupa velice dobří ve čtení emocí, takže dobře poznají, jestli jste skutečně v klidu nebo ne. Pokud pes ucítí vaši nervozitu, ví, že se jedná o jinou situaci, než na kterou je v rámci socializace zvyklý. A může se zachovat trochu jinak, než bychom chtěli. Navíc pokud jsme nervózní, můžeme reagovat přehnaně na některé projevy ze strany psa.

Vy jste pán

V řadě domácností je to bohužel zcela naopak – pes je pánem jakékoli situace a rozhoduje, co si bude zrovna dělat. V takovém případě bude proces socializace velmi náročný. Pokud je ale váš vztah v tomto v pořádku, a váš pes vás skutečně vnímá jako svého pána, pak může pochopit, jak důležité pro vás dítě je. A namísto rivality je časem začne chránit.

Zdroj: http://hdcoach.eu/category/blog/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.