Dýňová semínka nevyhazujte. Dají se zpracovat několika způsoby

Dýňová semínka

Dýňová sezona aktuálně vrcholí a sklízet se ještě nějaký ten den či týden bude. Vynikající koláče, zavařeniny, krásné halloweenské příšery. To je jen malý výčet toho, co je možné z dýní vyrobit. Po zpracování dýně vám vždycky zbudou semínka, která se často vyhazují na kompost, v horším případě do popelnice. Každopádně je to škoda, protože dýňová semínka obsahují spousty lidskému tělu prospěšných látek. Stačí je pouze nasušit…

Elixír vitamínů a dalších látek

Potřebujete usměrnit hladinu cholesterolu? V dýňových semínkách se nacházejí polynenasycené omega-3 nebo omega-6 mastné kyseliny, které to bez problémů zvládnou. Preventivně působí také při zánětech močových cest a potížích spojených s prostatou. Obsahují totiž vitamin E a zinek. Pomohou také zpomalit stárnutí a zamezí případným degenerativním změnám. Jinak obsahují vitamíny A, D, B1, B2 či B6. Z dalších látek jmenujme draslík, selen, hořčík, měď nebo fosfor. Při cukrovce dokážou semínka pomoct ke snížení hladiny cukru v krvi.

Dýňová semínka

Foto: Pixabay

Sušení je snadné

Jednotlivá semínka je zapotřebí velmi důkladně opláchnout ve vodě. Následně se mohou sušit velmi pomalu na vzduchu, nicméně efektivnější je sušení v troubě. Dužnina musí jít pryč a semínka se rozloží na pečicí papír. Pozor na to, aby nebylo jedno na druhém. Péct by se měla přibližně po dobu 1 hodiny na 200 °C. Pak je zapotřebí nechat je důkladně vychladnout. Skladování je ideální v uzavřené nádobě. Jestli je předem vyloupete, nebo ne, záleží na vás.

Dýňová semínka

Foto: Pixabay

Z dýňových semínek lze připravovat spousty pochoutek

Receptů z dýňových semínek je hodně. Klidně se lze konzumovat jenom tak, neupravená. Vynikající jsou ovšem pražená se solí. Chutnají do jisté míry podobně jako oříšky. Jinak jsou vynikající také jako součást domácího pečiva a v neposlední řadě je lze použít i do zeleninových salátů. Třeba nastrouháte mrkev a dáte do ní právě pražená dýňová semínka.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.