Ekologické zahradnictví s krycími plodinami

Krycí plodiny jsou důležitou součástí udržitelného zemědělství. Tyto plodiny dodávají půdě biologickou fixaci dusíku a úrodnost bez chemických hnojiv. Krycí plodina může nabídnout přirozený způsob, jak snížit zhutnění půdy, řídit vlhkost půdy, snížit celkovou spotřebu energie a poskytnout další krmivo pro hospodářská zvířata.

Krycí plodiny pro úpravu půdy

Malí zemědělci se rozhodnou pěstovat specifické krycí plodiny na základě svých potřeb a cílů a celkových požadavků na půdu, na které pracují. Krycí plodiny pěstované v létě se často používají k vyplnění prostoru během střídání plodin, pomáhají upravovat půdu nebo potlačují plevel. Zimní plodiny pomáhají udržovat půdu na místě během zimy a poskytují půdní kryt. Tyto plodiny mohou také stanovit hladinu dusíku v půdě.

Výsadba krycích plodin

Jakmile je krycí plodina zcela vypěstována, následuje konvenční technika, kterou je sečení krycí plodiny a její vysušení. Po vysušení se zbývající organická hmota obvykle obdělává do půdy. Alternativně někteří progresivní zemědělci v oblastech náchylných k suchu upřednostňují metodu, kdy zbytek z krycí plodiny zůstane na půdě jako mulčová vrstva.

Výhody krycích plodin

Výhody krycích plodin jsou tedy mnohé a moderní ekologické zahradnictví se bez nich jednoduše neobejde. S pomocí vhodně zvolených krycích plodin můžete docílit lepší struktury i bohatosti půdy. V současné době, kdy je ve většině krajin problém se suchem, můžete docílit celoplošné vrstvy mulče za použití této jednoduché a nenákladné metody. Krycí plodiny mohou sloužit jako krmivo pro vaše domácí zvířata nebo jako výživa půdy. Udržují vlhkost v půdě a taktéž potlačují růst plevele. Zvolte výsadbu různých krycích plodin mezi jednotlivými výsadbami užitkových plodin.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!