Drahá naleštěná krása: Kupované jahody se ještě nevyplatí

Kupované jahody

Milujete jahody a nemůžete se dočkat, až si konečně dáte? Aby ne, vždyť toto ovoce je nejen plné vitamínů, ale chuťově se nedá s ničím jiným jen tak srovnávat. Tak jako tak už nyní jahody v obchodech nabízejí, nicméně většinou se bohužel jedná spíše o naleštěnou krásu než o cokoli jiného, co by stálo za to. My se v následujících řádcích podíváme na některé základní znaky takovýchto jahod. Už ty možná člověka od nákupu odradí.

Neskutečné ceny se letos ještě zvýšily

Je jasné, že jahody na konci zimy nebudou zrovna dvakrát levné. Musí se dovážet, a to nejčastěji ze Španělska. Na zemi původu ale až tak nezáleží, kvalitativně jsou všechny jahody velmi podobné. Co se týká ceny, ta se pohybuje kolem 50 až 60 korun za 250 gramů. Půl kilogramu jahod už hodně přesahuje 100 korun a za kilogram už se dostanete nad 200 korun. Často se takovéto jahody prodávají krásně poskládané v dřevěných bedýnkách.

Kupované jahody

Kupované jahody v dřevěné bedničce: Foto Radek Štěpán

Dokonale nedozrají

Bohužel. Plody jsou často poskládány moc hezky tak, že pár lístků dokáže zakrýt fakt, že jahoda není kompletně červená. V horní části má takřka pokaždé onen typický zelený límec, který je chuťově mizerný a vyplatí se ho vykrájet. Stačí lístky jen drobně nadzvednout a uvidíte zelenou barvu jahody. U klasických letních jahod se vám to nestane, nicméně aktuálně máme teprve březen, tak asi nemůžeme chtít zázraky.

Kupovaná nedozrálá jahodaKupovaná nedozrálá jahoda: Foto Radek Štěpán

Nevydrží takřka nic

Prodávané jahody jsou pochopitelně určené k přímé spotřebě, a to co možná nejrychlejší. Zapomeňte na nějaké delší skladování. Ze spodní strany jsou takřka pokaždé silně otlačené a postupně začínají hnít. Už na druhý den budou vypadat mnohé kousky nevábně. Některé dokonce zplesniví. Třeba ty z plastové malé vaničky jsou mnohdy plesnivé již v prodejnách. Pokud tedy nepatříte mezi nedočkavce, raději si na jahody počkejte a dopřejte si jiné ovoce.

Zdroj info: Autor

Kupované jahody: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.