Choroby jehličnanů: zatočte s nimi dříve, než bude pozdě

Smrk

Všimnout si zhoršeného stavu jehličnanů může být velice obtížné. Důvodem je to, že patogeny se vyvíjí zpočátku velice pomalu a postupně. Choroby jehličnanů jsou patrné, až když už jsou v plném rozpuku. Stejně jako v případě jiných onemocnění, vyplatí se zakročit co nejdříve. Pokud choroby nepodchytíme včas, může to skončit nejedním pokáceným jehličnanem ve vaší zahradě.

Choroby jehličnanů

Choroby jehličnanů se mohou projevovat hned několika způsoby. Mezi ty nejčastější patří hnědnutí jehličí a jejich masivní opad, ale také řez na kůře stromu. V některých případech je možné škůdce dokonce vidět. Vyplatí se pravidelně kontrolovat stav jehličnanů a jakmile si všimnete něčeho podezřelého, zakročit.

Túje

Foto: Pixabay

Rez vejmutovková (Cronartium ribicola)

Jedná se o houbové onemocnění, které napadá nejčastěji borovice. Typické jsou pro ně puchýřky, které se vyskytují na kůře stromu. V této fázi už strom bohužel zachránit nelze. Je třeba jej pokácet a spálit. Jako dobrá prevence se osvědčilo vysazovat borovice ve vzdálenosti aspoň 500 metrů od keřů červeného/černého rybízu.

Lophodermium 

Toto onemocnění je typické pro borovice, může ale vzniknout i u jiných jehličnanů. Projevuje se masivním opadem jehličí na podzim nebo na jaře. Toto jehličí má na sobě hnědé pruhy. Boj s tímto onemocněním je náročný, ne však zcela beznadějný. Spočívá v pravidelném odstraňování a pálení spadaného jehličí a použití vhodného fungicidu.

Rážovka tykvovitá (Nectria cucurbitula)

Toto onemocnění se vyskytuje zejména u mladých smrků. Méně často napadá borovice, jedle a modříny. Obvykle napadá oslabené stromy. Typickým příznakem jsou tmavě červené nebo oranžové hrudky, které se nachází na kůře stromu. Vhodným ošetřením jsou fungicidy, které jsou ale účinné pouze v počáteční fázi onemocnění.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/pielegnacja-roslin/choroby/choroby-swierkow-sosny-i-jalowca-rodzaje-przyczyny-zwalczanie-porady/

https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-295337-take-mate-rezava-mista-na-jehlicnatych-stromech-muze-za-to-ph-pudy-choroba-ci-skudce

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!