Jarní úklid: S čím začít, abyste si ho maximálně zjednodušili a zefektivnili

Jarní úklid bývá strašákem snad každé pečlivé hospodyňky. Ale nemusí tomu tak být vždy – stačí odbourat zbytečné chyby, které se k němu často váží. A čím začít? Přece tím, kterou místnost je nejlepší začít uklízet jako první.

Pokud totiž vykročíte tou správnou nohou ,jak se říká, pak můžete být s celou touto nepříjemnou záležitostí hotoví mnohem dříve, než byste čekali. Nebojte se proto sepsat si pro začátek nějaký manuál nebo alespoň seznam toho ,na co nezapomenout. Později se vám tento postup bohatě zúročí.

Čím začít? Koupelna to není…

Ideální je začít úklid nejméně „špinavou“ místností. Což bývá ložnice. Nebojte se vytáhnout věci z pod postelí a z různých úložných prostor. Zhodnotíte jestli je stále chcete. Nebo objevíte „novinky“, které jste roky neviděli.

Následně přejděte k obýváku. Ač se to nezdá, ani tato místnost nebývá obzvlášť špinavá. Použijte stejnou metodu jako v ložnici. Pozor si dejte na elektroniku, kterou také ošetřete vhodnými přípravky. Nezapomeňte vysát sedačku a projít papíry. Nejen noviny a letáky, ale také různé „zapomenuté“ doklady a „to vyřídím potom“.

Foto: Pixabay

A kam dál?

Další místností, na kterou se můžete vrhnout je dle výběru pracovna, dětský pokoj nebo kuchyň. V pracovně postupujte jako v obývacím pokoji, jen si nevyhoďte důležité dokumenty. Dětský pokoj je občas oříšek. Nabízí se tři modely úklidu. První je, že úklid přenecháte na dětech, pokud jsou tedy dostatečně velké a budete doufat, že úklid skutečně pořádně provedou. Druhou možností je děti poslat ven a jednou za rok provést úklid podle sebe. I zde záleží na věku, puberťákovi touto volbou určitě radost neuděláte. Třetí kombinuje oba dva modely předchozí.

Kuchyň je nejčastěji ženským královstvím, které bývá docela uklizené. I tak vytáhněte všechny zásuvky a organizéry. I zde se vyplatí projít všechny potraviny, umýt dózy, skleničky a kuchyňské vybavení. Nezapomeňte na ledničku a mrazák. I oni si zaslouží očistu a odmražení. Projděte všechna zákoutí, která při běžném vaření a úklidu opomíjíte.

Foto: Pixabay

Co nakonec?

Nakonec ukliďte koupelnu a záchod. Nezapomeňte na skrytá místa pod umyvadlem, za pračkou, prádelním košem a skřínkami. Odstraňte vodní kámen a případně i plísněplísně a různá zašlá místa. Vyčistěte odpady a poctivě omyjte a naleštěte kachličky. Nakonec ještě vyměňte ručníky.

Relax nebo trest

Pokud se k jarnímu úklidu chystáte, rozdělte si práci po částech a ideálně zapojte rodinu. Úklid bude rychlejší a vy si jej třeba užijete. Při manuálních činnostech nemusíte myslet na problémy a potíže a pročistíte si hlavu. Berte jarní úklid jako relax pro hlavu. Zůstane za vámi kus dobře odvedené práce, ze které budete mít bezesporu radost.

Zdroj: https://www.svet-oken.cz/okna/jarni-uklid-co-obnasi-a-na-co-nezapomenout, https://www.hobbykuk.cz/2022/04/06/jarni-uklid-neodkladejte-jak-si-ho-usnadnit/, https://www.eppi.cz/blog/uklid-metoda-konmari, https://www.prozeny.cz/clanek/jarni-uklid-usnadnete-si-praci-24507

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)