Cordyceps: Housenice je opravdu nevšední houba – nejdříve proroste kuklou a zahubí jejího obyvatele a následně se používá do léčivých přípravků

Cordyceps alias housenice je milovníkům alternativní medicíny dobře známá. A to i přesto, že u nás přirozeně neroste – najít ji lze jen v Himálajích.

Životní cyklus housenice je opravdu velmi nevšední. Nejprve se jako spora musí zachytit na kukle, která se chystá přezimovat v zemi. Hmyz se v této době vyvíjí, takže Cordyceps má dost času postupně prorůst skrze celou kuklu a larvu zahubit. Mimochodem – čerpá z ní živiny. Na jaře pak z půdy vyrazí dlouhá plodnice ne nepodobná palici nebo kyji.

Kde se vzal Cordyceps

V Číně je tato houba považována za posvátnou a uznávaná jako národní poklad. Týká se to však jen dvou léčivých druhů – Cordyceps sinensis a Cordyceps militaris. Relativně nedávno se tento prostředek stal dostupným širokému spektru spotřebitelů. A to nejenom kvůli všeobecnému zvýšenému zájmu o východní kulturu.

Housenice čínská

Foto: Pixabay

Svou roli zcela jistě hrálo i to, že vědci ho začali pěstovat v laboratořích a bylo tedy možné nasadit jeho masovou produkci. A uměle vypěstovaný Cordyceps není podle zjištění co do svých léčivých vlastností v žádném případě horší než ten divoký.

Užitečné vlastnosti Cordycepsu

Hlavním přínosem této houby je cordycepin – unikátní organická látka, která má antibakteriální a antivirové účinky. Bojuje proti patogenním bakteriím a virům, obnovuje hladinu leukocytů, reguluje počet krevních destiček a podle některých tvrzení také velmi účinně zabraňuje nadměrnému srážení krve.

Přítomné polysacharidy pak této houbě dodávají posilující a imunostimulační vlastnosti. A nesmíme zapomenout ani na přítomnost vitamínů E a C, koenzymu Q10, beta-karotenu, selenu a zinku.

Zdroj: https://www.blendea.cz/profil-cordyceps/, https://nootriment-com.translate.goog/ru/cordyceps-side-effects/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=wapp, https://www.kralovstvizdravi.cz/blog/cordyceps–zazracna-cinska-houba-a-jeji-ucinky-na-lidske-zdravi/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)