Co se zeleninou, která prošla mrazem na záhonu? Jíst vs. nejíst

zelenina

Počasí je nevyzpytatelné. Co dělat, pokud vám na zahradě promrzla zelenina? Je tato zelenina vhodná ke konzumaci? Poradíme vám, co s takovou zeleninou dělat.

Vlivem klimatických změn není možné přesně určit, kdy udeří první mrazy, abyste stihli ochránit svou zeleninu a připravit záhony na zimu. Sice nejlepší je, když se budete spoléhat na svůj zahrádkářský instinkt a selský rozum. Jenže stane se, že mrazy zaskočí svým příchodem, díky čemuž vám zelenina promrzne na záhonech.

Mrazuvzdorná a vytrvalá zelenina

Ano, existuje několik druhů zeleniny, které mohou přezimovat venku, a to přímo na záhonu v zahradě. Jde například o křen, topinambur, rebarboru, chřest či zimní cibuli. Přesto je dobré i tento druh zeleniny chránit před holomrazy. V bezmrazých dnech můžete nadále sklízet jako čerstvou zeleninu.

Co se týče kořenové zeleniny, tak mrazuvzdorná je petržel kořenová i naťová. Nať petržele je možné sklízet i z pod sněhové nadílky. Jen je třeba si dát pozor, aby listy nebyly zcela zmrzlé a tvrdé. V takovém případě se listů raději nedotýkejte. Po rozmrazení však znovu obnoví vegetaci a v jejich sklizni můžete tak opět pokračovat. Pro zimní sklizeň je vhodný i zimní pórek, černý kořen.

Zelenina, mráz a voda

Pro ostatní zeleninu je mráz nepřítelem. I první mrazíky mohou v takovém případě rostlinu nenávratně poškodit. Zde je důležité, kolik v sobě obsahuje vody. A u většiny stačí vskutku málo. Rajčata, lilek, papriky jsou velmi náchylné i na slabý mráz. Obdobně jsou na tom i některé druhy dýní, jako jsou letní tykve, ale také okurky či melouny. S největší pravděpodobností však budete moci sklidit a sníst pár plodů zeleniny, pakliže rostlina aspoň z části poškození unese.

dýně

Foto: Pixabay

Co se zmrzlou zeleninou na záhonu

Jakmile sklidíte zeleninu, tak ji dejte do kuchyně, aby mohla roztát. Takto poznáte, jestli je dobrá na jídlo. Záleží na vzhledu. Později při kontrole zeleniny se podívejte, zda nedošlo k poškození mrazem. Zaměřte se na výrazné změny barvy a kašovitost. Malá skvrna či dvě se dají snadno odstranit. Pokud bude zelenina lehce změkčená, může být i tak stále dobrá.

Zdroj: ireceptar.cz, zahradkaruvrok.cz

Náhledové foto: Pixabay