Jablka v hlavní roli: recepty na neobvyklé zavařeniny

Jablka

Jablka patří mezi ovoce, které vydrží velmi dlouho i nezpracované. Pokud máte ideální podmínky pro jeho skladování, můžete si toto skvělé ovoce užívat čerstvé ještě v zimě. Ne každý ale má dostatečně prostorný sklep. Navíc některé suroviny, jako jsou například jablka a cibule, by neměly být skladovány v bezprostřední blízkosti, protože od sebe mohou přejímat pachy. Pak bychom mohli mít pocit, že jíme jablko s příchutí cibule. A pro tyto případy se hodí znát recepty na jablečné zavařeniny. Přicházíme s těmi méně obvyklými.

Karamelizovaná jablka

Na 1 kg jablek budeme potřebovat 250 g cukru a 1 citron. Začneme tak, že si oloupeme jablka, zbavíme je jádřinců a nakrájíme na drobné kostičky. Poté necháme zkaramelizovat cukr. Zalijeme jej šťávou z citronu a poté přisypeme nakrájená jablíčka. Pořádně promícháme a vaříme, až směs zhoustne. Pokud chcete, můžete ji rozmixovat. Abyste získali speciální říz, můžete po vychladnutí do směsi přidat nějaký alkohol – hodí se rum, whiskey nebo pomerančový likér.

Jablka

Foto: Pixabay

Kořeněná pečená jablka

I nyní je příprava velmi jednoduchá. Jablka si oloupejte a zbavte jádřinců. Budete potřebovat 2 kg čisté jablečné dužiny. Nakrájejte je na drobné kostičky a vložte do hrnce. Přidejte asi 100 ml vody a pomalu zahřívejte přikryté po dobu asi 25 minut. Poté vložíme 2 lžíce skořice a 1 lžíci hřebíčku a vaříme ještě 5 minut. Jablíčka můžete takto plnit do sklenic nebo je ještě předtím rozmixujte. Pro dlouhodobé skladování je ještě zavařte.

Dýňový džem s jablky a pomeranči

Název samotný vám označí, jaké suroviny budete na přípravu potřebovat. Připravte si 600 g dýňové dužiny (oloupané, pokud máte dýni s pevnou slupkou, a zbavené semínek). Nakrájejte ji na kostičky. Poté přidejte 2 sladká jablka, která jsou taktéž oloupaná a zbavená jádřince. I jablka nakrájejte na kostičky. Smíchejte je s dýní. Do hrnce dejte jeden oloupaný a na kousky nakrájený pomeranč (všechny bílé části musí pryč). Zalijte jej 150 ml vody a přidejte 250 g cukru. Přiveďte k varu a odkryté povařte asi 5 minut. Poté přidejte šťávu z 1 citronu, jablka, dýni a skořici podle chuti. Vaříme asi 40 minut na mírném plameni. Ovoce se na konci musí rozpadat. Nezapomeňte čas od času promíchat. Směs můžete nebo nemusíte rozmixovat a vložte do čistých sklenic. Uzavřete a nechte vychladnout dnem vzhůru.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/najlepsze-przetwory-z-owocow-sprawdzone-przepisy-na-przetwory/

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10658625776-polopate/10258-recepty/7568-jablecna-marmelada-s-karamelizovanym-cukrem-a-pomerancovym-likerem/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!