Co jste o bramborách ještě nevěděli…

Brambory

To, že jsou brambory zeleninou, která je původem z Jižní Ameriky (konkrétně z Peru), snad ví každý. Domorodé národy tyto hlízy pěstovali již dlouhá staletí. Existují však další zajímavá fakta, která vás mohou pobavit či překvapit a o nichž jste v souvislosti s bramborami nevěděli. A přitom se jedná o čtvrtou nejdůležitější potravinářskou plodinu na světě (po rýži, kukuřici a pšenici).

Brambory, zemáky, erteple…

Brambory jsou velice oblíbenou plodinou, o které svědčí spousta lidových názvů. Brambory považujeme za pokrm, který není až tak zdravý, a to i navzdory tomu, že jsou z 80 % tvořeny vodou. Jednotlivé živiny se mohou trochu lišit v závislosti na tom, jak si brambory připravíme a také podle toho, jakou vybereme odrůdu. V současné době existuje asi 100 jedlých druhů brambor.

Brambory: Foto Pixabay

Čína je největším producentem brambor na světě

Čína je největším producentem a vývozcem brambor na světě, zatímco země Indie, Německo, Ukrajina, Rusko, Polsko a Spojené státy za nimi zaostávají, i když jsou také předními producenty.

Zajímavý obsah živin v bramborách

Brambor obsahuje vitamín B6, draslík a další. Jsou téměř dokonalým jídlem, obsahují dále vitamíny C, E, K a minerály jako hořčík a fosfor. Obsahují taktéž dostatečné množství bílkovin, takže pokud byste konzumovali pouze brambory a nic jiného, dostali byste z nich potřebné množství bílkovin pro zachování všech důležitých funkcí, za které jsou bílkoviny zodpovědné.

Brambory jsou zdravé a mají nízký obsah kalorií

Brambor střední velikosti obsahuje 110 kalorií. Stejné množství rýže obsahuje 225 kalorií a stejné množství těstovin pak 115 kalorií. O bramborách je známo, že jsou dobré pro žaludek, slezinu a střeva. Mohou také zlepšit zdraví srdce, zlepšit trávení, posílit imunitní systém a udržet rovnováhu tekutin.

Brambory se používají k výrobě alkoholických nápojů

Jedním z neznámějších alkoholických nápojů vyráběných z brambor je vodka, aquavit a někdy také bohužel rum.

Brambory: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!