Brambory

Co jste o bramborách ještě nevěděli…

To, že jsou brambory zeleninou, která je původem z Jižní Ameriky (konkrétně z Peru), snad ví každý. Domorodé národy tyto hlízy pěstovali již dlouhá staletí. Existují však další zajímavá fakta, která vás mohou pobavit či překvapit a o nichž jste v souvislosti s bramborami nevěděli. A přitom se jedná o čtvrtou nejdůležitější potravinářskou plodinu na světě (po rýži, kukuřici a pšenici).

Brambory, zemáky, erteple…

Brambory jsou velice oblíbenou plodinou, o které svědčí spousta lidových názvů. Brambory považujeme za pokrm, který není až tak zdravý, a to i navzdory tomu, že jsou z 80 % tvořeny vodou. Jednotlivé živiny se mohou trochu lišit v závislosti na tom, jak si brambory připravíme a také podle toho, jakou vybereme odrůdu. V současné době existuje asi 100 jedlých druhů brambor.

Brambory: Zdroj obrázku Pixabay.com

Čína je největším producentem brambor na světě

Čína je největším producentem a vývozcem brambor na světě, zatímco země Indie, Německo, Ukrajina, Rusko, Polsko a Spojené státy za nimi zaostávají, i když jsou také předními producenty.

Zajímavý obsah živin v bramborách

Brambor obsahuje vitamín B6, draslík a další. Jsou téměř dokonalým jídlem, obsahují dále vitamíny C, E, K a minerály jako hořčík a fosfor. Obsahují taktéž dostatečné množství bílkovin, takže pokud byste konzumovali pouze brambory a nic jiného, dostali byste z nich potřebné množství bílkovin pro zachování všech důležitých funkcí, za které jsou bílkoviny zodpovědné.

Brambory jsou zdravé a mají nízký obsah kalorií

Brambor střední velikosti obsahuje 110 kalorií. Stejné množství rýže obsahuje 225 kalorií a stejné množství těstovin pak 115 kalorií. O bramborách je známo, že jsou dobré pro žaludek, slezinu a střeva. Mohou také zlepšit zdraví srdce, zlepšit trávení, posílit imunitní systém a udržet rovnováhu tekutin.

Brambory se používají k výrobě alkoholických nápojů

Jedním z neznámějších alkoholických nápojů vyráběných z brambor je vodka, aquavit a někdy také bohužel rum.

Brambory: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

2 komentáře

  1. Ing. Odpovědět

    Brambory bývaly odjaktěživa základní potravinou a proto se na ně i za socíku vztahoval záporná daň z obratu. Někdy kolem toku 1975 /+-) došlo k jejich poměrně výraznému zdražení a byly přeřazeny do kategorie „zelenina“. To jen pro pořádek…

  2. miztli Odpovědět

    Nejzvláštnější ale je toto: Kukuřici znaly a pěstovaly veškeré indiánské národy Ameriky, tedy i na mnoha místech Jižní Ameriky, na mnoha místech Střední Ameriky a jak jinak, i některé usedlé indiánské národy na území USA a také Kanady, tedy Severní Ameriky, např. Huroni a Irokezové a další, čili ve velkém zeměpisném rozsahu.
    Naopak, brambory pěstovali indiáni vesměs na altiplanu, tedy na území Peru i Alto Peru, což je dnešní Bolivie, případně na částech území říše Tahuantinsuyu, jejíž uzemí se překrývá v současnosti z části i s dalšími státy nově vzniklými. Ačkoliv mexičtí pochtecah, tedy cestující obchodníci, zřejmě provozovali obchod i přes Tehuantepeckou šíji, tak přesto ze záhadných důvodů bramborové hlízy na zpáteční cestě s sebou nepřinesli do své domoviny Mexicoc, tedy do oblasti jezera pod sopkami, ačkoliv jejich cesta trvala třeba i celý rok a za tu dobu musili zažít jejich sklizeň a tedy i prodej na tržištích měst a vesnic, kterými se ubírali. Nechce se mi věřit, že jako dobří pozorovatelé by nepopsali, čím se místní stravují, když nejspíš , musili totéž jíst i oni a případné brambory na sázení mohli vzít s sebou, stačilo jen několik a ujaly by se. A přesto se do ostaních částí Ameriky rozšířily až po ovládnutí Ameriky španělskými a dalšími žoldáky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *