Připravte zahradu na zimu, aneb velký podzimní úklid

Podzimní práce

Jelikož už je podzim v plném proudu, měli bychom se pomalu připravovat na zimu. To se týká nejen nás a našeho šatníku, ale především našich zahrad. Brzy přijdou první mrazíky a tehdy už by mělo být vše připravené a zazimované. V dnešním článku jsme pro vás připravili průvodce přípravou na zimu pro vaši zahradu. Půjde především o poslední údržbu a především úklid. Máme pro vás i pár vychytávek, které vám práci značně ulehčí. Pojďte se s námi povídat, jak na to.

Podzim by měl být ve znamení velkých příprav na zimu. Jakmile totiž vše zapadá sněhem nebo zamrzne, už nemůžete nic dělat. Vše by tedy mělo být především uklizeno, upraveno a připraveno na zimní spánek. Řádná příprava na zimu zaručí, že na jaře vaše zahrada opět pěkně vypučí a obdaří vás radostí a zelení. 

Sekání trávy na podzim

Ačkoliv se nám může zdát, že letní energie z vegetace vyprchala, trávník stále roste. A to až do konce listopadu. Je proto potřeba ho stále sekat a udržovat. Během posledního sekání nastavte vyšší výšku. Trávě totiž v zimě prospívá, pokud je lehce obrostlá. Doporučujeme pomocí verikutačních hrábí nebo vertikutátoru provést vertikutaci, neboli provzdušnění trávníku. Nezapomeňte shrabat opadané listí a další nepořádek a trávník před zimou pěkně uklidit.

Podzimní úklid

Během podzimu se to jen hemží listím a dalším nepořádkem, který padá na vaši zahradu. Pokud máte pěkné zahradní sezení s nábytkem a příslušenstvím, bazén nebo terasu, pak zřejmě víte, o čem mluvíme. Zapomeňte na složité ruční drbání a zdlouhavý úklid. Vyzkoušejte vysokotlaký čistič, který vám vše značně zjednoduší. Na internetu najdete šikovné recenze na vapky, které vám usnadní jejich výběr. Nezapomeňte také vypustit všechny nádržky na vodu a čerpadla od bazénu.Hrabání listí

Hrabání listí: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak připravit záhony na zimu

Na záhonech by neměly zbýt žádné rostliny. Dále doporučujeme půdu nakypřit. Díky tomu v ní bude více živin a zároveň do ní nenakladou škůdci vajíčka. Rýt můžete za použití

  • rýče,
  • rycí vidlice,
  • ploskořezu.

Zeminu nechte odpočinout a poté urovnejte. Nakonec nezapomeňte pohnojit a vysadit zimní plodiny. Proti mrazu záhon ochráníte protimrazovou fólií.

Postarejte se i o okrasnou zahrádku a skalky

Také ze zahrádky odstraňte všechny květiny, které už další rok neporostou. O trvalky se pěkně postarejte – seřízněte je a k choulostivějším z nich přidejte trochu zeminy. Před mrazem ochrání vrstva z chvojí. 

Pokud vám na skalce rostou hlíznaté květinky, nezapomeňte je vyrýt a přes zimu uskladnit na temném, chladném a suchém místě. Cibuloviny, které kvetou na jaře, zasaďte nyní. Keře a okrasné stromy ořežte a opět dole přikryjte vrstvou proti mrazu – chvojím, zeminou. Pokud se bojíte, že se nějaký keř či strom pod sněhem poláme, můžete jim svázat větve k sobě.

Podzimní práce na zahradě: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.