Co je zdravotní řez stromu a proč se vyplatí ho provádět?

Zdravotní řez stromů

Stromy rostou mnoho let a získávají nevyčíslitelnou cenu, která jejich pokácením během chvilky zmizí. Produkují kyslík, osvěžují a pročišťují vzduch, ničí choroboplodné organismy a navíc mají i klimatizační funkci. Proto je třeba pravidelně je prořezávat a podporovat jejich zdravý růst.

A právě k tomu slouží zdravotní řezy, nejčastější typ tzv. udržovacích řezů. Ty se provádějí výhradně u vzrostlých stromů. Jejich cílem je zabezpečit jejich dlouhodobý příznivý zdravotní stav a také budoucí bezpečnost. Plní tedy preventivní účel a nejsou určené k řešení již probíhajících problémů, jakými jsou riziko vývratu, rozpadu koruny a zlom kmene.

Řez stromů

Během zdravotního prořezávání jsou odstraňované či redukované větvě a výhony, které by mohly ohrozit vývoj a stabilitu stromu. Může jít o větve, které se vychylují od struktury stromu, dále větve nalomené či jinak poškozené. Samozřejmostí je i odstranění suchých, odumírajících a křížících se větví. V neposlední řadě jsou odříznuté i nevhodně postavené výhony, které vrůstají do koruny. Optimální dobou pro vykonávání zdravotních řezů je období plné vegetace (pozdní jaro, léto), někdy se však vyskytnou důvody, kdy je nezbytné provádět je i v jiných měsících.

Pokud vlastníte strom větších rozměrů, měli byste čas od času zdravotní řez provádět, vyhnete se tak pozdějším potížím. Odstranění několika suchých či nalomených větví zvládnete hravě sami, ale pokud chcete strom komplexně prořezat, je lepší obrátit se na odborníka. Stejně tak v případě napadení škůdci nebo chorobami je dobré prokonzultovat, jakým způsobem se strom dá zachránit – mnohdy i v těchto případech pomohou právě zdravotní řezy.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.