Cibule nejen v kuchyni: Znáte tato využití tradiční zeleniny?

Cibule

Pěstujete cibuli? Pak se pravděpodobně řadíte mezi většinu lidí. Vždyť tato plodina patří mezi nejoblíbenější. V kuchyni se ostatně využívá z tradičních druhů zeleniny pravděpodobně nejčastěji. A není se vůbec čemu divit! Její chuťové vlastnosti jsou vynikající a obsahuje i spousty tělu prospěšných látek. Hodí se ovšem nejenom při přípravě pokrmů. Její využití je vskutku multifunkční, o čemž se přesvědčíte v následujících řádcích.

Pomocník při nachlazení a bolestech v krku

Cibule je spolu s česnekem považována za přírodní antibiotikum. Je v ní obsaženo velké množství vitamínu B a C. Umí efektivně snižovat tělesnou teplotu. Když vložíte silnější kolečka cibule do ponožek z bavlny, budou působit na chodidla a dokonale zaberou. Šťáva z nastrouhané cibule smíchaná s medem, javorovým sirupem či cukrem je vynikající medicínou na bolesti v krku a nepříjemný kašel.

Repelent a utišující přípravek na štípance

Když budete vyrážet do lesa, obětujte jednu cibuli, ideálně ze zahrádky. Rozkrojte ji na dvě poloviny a potřete si jí kůži. Bodavý hmyz se vám bude vyhýbat. Když už dostanete žihadlo, opět přispěchejte s cibulí a potřete jí postižené místo, uvidíte, že se vám uleví.  

Likvidátor rzi

Odstranění rzi je často neskutečně pracné. S pomocí cibule se vám to podaří. Takový rezivý nůž se po několikanásobném potření čerstvě rozkrojenou cibulí stene zase takřka novým.

Cibule

Speciální odpuzovač koček

Víte, že k vám na konkrétní místa chodí cizí kočky? Pak se na ně dokonale připravte. Nastražte na daná místa cibulí a uvidíte, že se jim tam už nebude chtít chodit. Kočky cibuli zkrátka nemusí.

Cibule jako bojovník proti mastné pleti

Na mstnou pleť je určeno mnoho nejrůznějších kosmetických přípravků. Jen málokteré ale opravdu účinkují. Cibule je na pleťovou masku ideální. Pokud překousnete její specifický odér, pak se mastná pleť stane minulostí.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.