Chilli v domácí lékárničce: Připravte si pestrou paletu domácích pomocníků

chilli

O léčivých účincích chilli papriček toho bylo napsáno už dost a dost. Zatímco někteří na ně nedají dopustit, jiní by je nejraději navždy vymazali z povrchu zemského. Faktem však zůstává, že jejich účinky na zrychlení krevního oběhu, čistění cév nebo vyplavování endorfinů zkrátka jen tak pominout nelze.

A jak si chilli zařadit i do domácí lékárničky? Patří sem v formě pasty, oleje nebo třeba tinktury. Jejich výroba není těžká, doporučujeme však rukavice a pro jistotu i brýle. Kapsaicin totiž dokáže v očích způsobit třeba i zánět spojivek.

Chilli olej na masáž ztuhlých svalů, ale i na celulitidu

Vezměte 8-12 chilli papriček (podle velikosti) a po omytí je zbavte zelené stopky. Nasekejte najemno a vložte do vhodné sklenice (semena není třeba odstraňovat). Zalijte kvalitním olejem tak, aby byly chilli papričky zcela ponořené a nechte dva týdny odpočívat v temnu a chladu. Pokud chcete výrobu oleje urychlit, pak chilli papričky rozmixujte. Pak vám na „uležení“ bude stačit jen týden. Poté přeceďte přes plátno nebo jemné sítko a používejte podle potřeby (maximálně však 3x denně) na bolavé klouby, namožené a ztuhlé svaly nebo proti celulitidě.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Měli byste vědět: Chilli má i mírný analgetický účinek, může vás tedy zbavit nepříjemných bolestí. Nebojte se ho využít i na masáž spánků např. při migréně.

Chilli tinktura na zažívání

Máte problémy s trávením těžkých jídel? Trápí vás pocit plynatosti, zácpa nebo další zažívací problémy? S tím vším vám může chilli dobře pomoci. Stačí, když k němu přidáte ještě pár dalších užitečných bylinek.

  • na špičku nože sušeného chilli
  • sladká mletá papriky (1 lžíce)
  • anýz (1 lžička)
  • fenykl – semena (1 lžička)
  • 500 ml slivovice

Fenyklová a anýzová semena pečlivě rozdrťte. Uložte je do sklenice a přidejte k nim všechny další ingredience. Dobře promíchejte a zalijte slivovicí. Nechte dva týdny louhovat na teplém místě a každý den tinkturu dobře protřepejte. Po dvou týdnech sceďte a začněte užívat. Stačí jedna lžička 2x denně. Je možné dlouhodobé užívání.

Měli byste vědět: Tinktura je nevhodná pro těhotné a kojící ženy, kardiaky a osoby, trpící vředy v zažívacím systému.

Domácí chilli pasta do každého pokrmu

Asi půl kila chilli papriček dobře omyjte a zbavte stopek i semen. Rozmixujte a tuto pastu smíchejte s šálkem rajčatového pyré a 50 ml oleje (podle chuti, nejlepší bývá olivový). Společně opět rozmixujte a napěchujte do malých skleniček. Pokud nebudete pastu používat hned, sterilujte ji při 80 °C asi 10 minut.

Otevřenou skleničku uchovávejte v lednici a spotřebujte do dvou měsíců od otevření. Použít ji lze prakticky do jakýchkoliv jídel. Pamatujte jen na to, že tepelnou úpravou ztratí něco ze své pálivosti, takže s tím při dávkování počítejte.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)