Chcete mít doma skvělou úrodu žampionů? Vyvarujte se těchto chyb

Sadba žampionů

Víte, které houby se konzumují úplně nejčastěji? Ano, máte pravdu, jedná se o žampióny. Důvod je vcelku prostý. Lze si je bez problémů vypěstovat v pohodlí domova. Prostě si zakoupíte sadbu, o kterou se budete starat. Nic složitého, cena jedné sadby se pohybuje okolo 100 korun. Nic drahého, když si pomyslíte, že by mohla plodit i několikrát za sebou. Pokud se o ni tedy budete dobře starat. V opačném případě se můžete s kvalitní úrodou rozloučit. Jak tedy můžete zhatit potenciální úrodu těchto skvělých hub?

Špatný výběr sadby

V první řadě se zaměřte na výběr vhodné sadby. Už přímo v prodejně si zjistěte její původ, podívejte se také na to, co obsahuje. Není od věci poradit se i přímo s pěstiteli o tom, jestli je sadba skutečně kvalitní. Na trhu se dají koupit varianty, jež jsou schopné rodit klidně i pětkrát, nicméně setkat se lze i s takovými, jež zarodí pouze jednou jedinkrát a je konec. Jeden žampion vás pak vyjde klidně i třeba na 5 či 10 korun, což je tristní.

Sadba žampionů

Nedodržení pokynů v návodu

Není nic jednoduššího než dodržet pravidla v návodu, který je přiložen k sadbě. Jednoduše pouze na sadbu aplikujete část zeminy. Nic víc v tom není. Pokud se vám zdá sadba malá, můžete ji zvětšit tak, že do rohů dáte špejle a okolo nich podél obvodu rozvinete průhlednou fólii.

Absence zalévání a rosení

Houby potřebují vlhkost. Jestliže je nebudete pravidleně zalévat, pak se setkáte s tím, že půda postupně uschne a naděje na úrodu pohasnou. Ideální je v denním intervalu, případně i dvakrát denně sadbu zalévat. Výborné je samozřejmě i rosení.

Bez světla neporostou

Jestliže dáte sadbu do temné komory, máte smůlu. Houby ke svému růstu světlo prostě potřebují a neobejedou se bez něj.

Pozor na velkou zimu

Optimální je pokojová teplota. V garáži s teplotou blížící se mnohdy i bodu mrazu a s průvanem se s úspěchem nesetkáte.

Mizerně řešená sklizeň

Houby se vždy z půdy vykroutí. Nikdy je přímo nekrájejte a zbytky nenechávejte v sadbě. Pouze by hnily.

Venku ne

Ani v horkých dnech, které teď nehrozí, nenechávejte sadbu venku. Vystavujete ji riziku, že plodnice začnou červivět.  

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.