Poznáte zralý ananas? Máme pro vás několik tipů

Tropické ovoce na náš jídelníček určitě patří. V současné době skaldy mnohých obchodů doslova praskají ve švech. Stačí se jen podívat na pulty supermarketů, kde je tohoto ovoce více než dost. Jedním z nejoblíbenějších je bezesporu ananas. Vždyť právě on se vyznačuje vynikající chutí a doporučován je také při různých redukčních programech. Dát si zralý ananas stojí za to i proto, že obsahuje spoust lidskému tělu prospěšných látek. Jakých a jak vlastně poznáme, že je ananas zralý? Čtěte dál, na obě otázky vám v tomto článku odpovíme.

V čem je ananas výjimečný?

Především v tom, že obsahuje bromelin. Jedná se o enzym, který pomáhá efektivně odbourávat bílkoviny a velkou měrou se podílí na optimalizaci trávení. Je velmi silný. Vždyť lidé pracující na ananasových plantážích jsou nosit ochranné oděvy, aby jim nepoleptal pokožku. Jinak v medicíně bylo prokázáno, že právě bromelin efektivně napomáhá při rozpouštění krevních sraženin. Jinak ananas obsahuje celkem 90 % vody. Zbylých 10 % připadá sacharidům. Z minerálních látek v něm najdeme třeba draslík, železo, fosfor, sodík a vápník. Z vitamínů je třeba jmenovat thiamin a riboflavin či vitamíny z řad A a C.

Ananas

Kompotovaný ananas nebrat

Nejde-li vám tolik o vitamín a jiné látky, ale spíše typikou chuť zavařovaného ananasu, klidně si ho kupte. Jinak ale vězte, že obsahuje minimum vitamínů. Bromelin se varným procesem také rozkládá. Vyzkoušet můžete třeba sladší variantu ananas sweet. Ten je sice dražší, ale mnohem sladší.

Jak poznáme zralý čerstvý ananas?

Aspektů je poměrně hodně. Někdo dá především na vzhled. Tady toho ale moc vyčíst nelze. Ani zelená barva nemusí být nezbytně známkou nezralosti. Mnozí lidé se orientují spíše podle vůně. Jakousi tradiční metodou je vytažení jednoho z prostředních listů ananasu. Pokud jde jednoduše, měl by být plod zralý. V opačném případě nikoliv.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.