Vánoční stromek v květináči? Jak vybrat správný a dobře se o něj starat

Stromek v květináči

Krásný vánoční stromek bude opět ozdobou vašeho obývacího pokoje. Vybrat ale ten správný nemusí být vůbec jednoduché. Spousta lidí nedá dopustit na klasické řezané stromky, někteří volí ty umělé. Zajímavou alternativu představují bezesporu vánoční stromky v květináči. Proč právě tato varianta? Jak vybrat ten správný stromek a jaké jsou zásady starání se o něj? Nepřestávejte číst, všechny informace vám dáme v následujících řádcích.

Důvodů by se našlo hned několik…

Tím asi největším a nejpádnějším je samozřejmě to, že budete ekologičtí a ušetříte přírodu. Vánoční stromek v květináči si koupíte, použijete a následně vysadíte do exteriéru, případně do lesa. Tato idea je skutečně frekventovaná. Cenově se dostanete o něco výše, nicméně za ten pocit to stojí. Stromky v květináči jsou mnohdy i poněkud lépe rostlé. Bývají i o něco málo menší, takže se s nimi vcelku solidně manipuluje. Květináč navíc může vypadat perfektně a fakticky alternuje stojan a jakékoli práce na ukotvení stromku.

Stromek v květináči

Smrk pichlavý je optimální volba

Jaký stromek v květináči bude nejodolnější? Jednoznačně smrk pichlavý. Pochází z oblasti Skalistých hor nacházejících se na západě USA. Panují zde extrémní podmínky srovnatelné s oním přesazovacím šokem, který váš stromek bude čekat. Kůlovité kořeny borovice či jedle nejsou vůči změnám tolik odolné. Optimální je koupit stromek, který byl pěstovaný přímo v květináči, a nedocházelo tak k jeho přesazení. Šok u něj bude nižší.

Stromek v květináči

Adaptace alfou i omegou

Po nákupu stromku je zapotřebí dát jej na několik dní do místnosti, kde se teplota pohybuje od 5 do 10 stupňů Celsia. Až poté jej lze dát do interiéru s teplotou okolo 20 stupňů Celsia. I tady by měl být ovšem maximálně týden, případně 10 dní. Když tuto dobu přetáhnete, můžete si být jistí, že venku umrzne. Nezapomínejte zalévat. Opětovné umístění ven musí být opět pozvolné. Až do jara, kdy nehrozí mrazíky, musí být opět při teplotě od 5 do 10 stupňů v garáži či ve sklepě. Poté jej lze dát ven.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.