Kopr: jak jej uchovat pro použití i v zimě? Můžete mrazit či nakládat

Kopr

Kopr má výraznou chuť, pro kterou ho jedni milují a druzí nenávidí. Letos jsme měli velkou výhodu, že jsme jej mohli sbírat ještě i na konci října. Chcete-li si jej uchovat pro použití, kdy už vám na zahradě neporoste, máte k dispozici několik možností. Mrazení je asi nejjednodušší. Možná budete překvapeni, jakými různými způsoby se dá kopr zpracovat. Nechte se inspirovat, ať si tuto úžasnou bylinku užijete i v období, kdy už není tolik dostupná.

Kopr v soli

Jednou z nejoblíbenějších možností je naložit kopr do soli. Jednoduše nakrájejte jedlé stonky kopru (nikoli ty dřevnaté) na jemno a smíchejte se solí. Doporučuje se poměr 3 díly kopru na 1 díl soli. Mícháme v nějaké nádobě, která je nereaktivní, jako je například sklo. Kopr se solí necháme několik hodin odležet, aby pustil šťávu. Poté ho přeneseme do sklenic, shora ještě posypeme solí a zavíčkujeme. Skladujeme v chladu a temnu. Protože je slaný, pokrmy, do kterých je budeme používat, solíme až nakonec. Tímto způsobem můžete naložit i jiné zelené natě, jako je petrželka nebo celerová nať (klidně i jejich kombinaci).

Kopr

Foto: Pexels

Kopr v octu

Opět jeden z jednodušších receptů. Jemné lístky kopru nakrájejte na drobno a dejte do sklenice. Zalijte neředěným octem tam, aby byl kopr ponořený. Poté zavíčkujte a skladujte v lednici. Můžete použít do receptů, kam se kombinace kopru a octa běžně dávají (koprová omáčka, kulajda, koprová polévka). Chcete-li, můžete ocet předem svařit se solí a po vychladnutí jím zalít kopr ve sklenicích. Pokud uberete tak, že je směs suchá, přilijte ocet.

Naložený kopr

Do malého hrnce dáme 5 lžiček cukru, 1 lžičku soli, 5 kuliček pepře, 4 kuličky nového koření, 1 bobkový list, 50 ml octa. Krátce povaříme, aby se cukr rozpustil a směs byla horká. Mezitím si nasekáme kopr a dáme do sklenice. Zalijeme ho horkým nálevem, zavíčkujeme a necháme vychladnout dnem vzhůru. Poté skladujeme v lednici.

Kopr v olivovém oleji

Kopr nasekejte a naplňte jím sklenice. Zalijte olivovým nebo třeba jen slunečnicovým olejem a nechte minimálně 48 hodin při pokojové teplotě. Kopr musí být zcela ponořený. Je možné používat do různých pokrmů, skvělé je do zálivky na salát.

Zdroje info:

https://www.wikihow.com/Keep-Dill-Fresh

https://www.toprecepty.cz/recept/21492-kopr-a-jine-nate-v-soli/

https://www.labuznik.cz/recept/kopr-v-octe-kopr-v-soli/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!