Bylinky, které vydrží zimu venku i pod sněhem

bylinky

Rádi pěstujete bylinky? Využíváte je nejen při vaření, ale také pro jejich léčivý účinek? Prozradíme vám, které bylinky můžete nechat venku i přes zimu a těšit se z nich každý den. Které to jsou?

Jsou bylinky, které je třeba uklidit, neboť nejsou vhodné pro přezimování venku. Mezi takové patří zejména kopr, bazalka, koriandr, majoránka. Pak jsou však bylinky, které můžete nechat přes zimu venku. Pokud ovšem budou hrozit velké mrazy, je vhodné je zakrýt netkanou textilií či izolací ze slámy nebo spadaného listí. Které bylinky přežijí zimu venku?

Oregano zkrášlí zahradu svými kvítky

Oregano neboli dobromysl obecná je bylinkou, která se používá v kuchyni při vaření i pro léčivý účinek. Na záhonu vyniká i svými krásnými květy. Díky tomu se také často využívá k lemování záhonů nebo jako dekorace do nádoby. Na zahradě se můžete těšit z krásných kvítků v růžové až světle růžovobílé barvě do konce podzimu. Oregano vydrží mrazy až do -26 °C. Bylina je velmi odolná a bez problému přečká mrazy.

Mrazuvzdorná a voňavá máta

Máta patří mezi byliny, které přečkají zimu bez úhony. Jedná se však o velmi invazivní rostlinu. Aby vám z ní nevznikl na záhonu spíše plevel, je vhodnější ji vysadit do květináče nebo truhlíku. Máta se šíří podzemními oddenky, proto byste ji mohli mít po celém záhonu už během prvního roku. Bylina je vhodná při vaření i coby dochucovadlo nápojů apod.

šalvěj

Foto: Pixabay

Odolná a dekorativní šalvěj

I když bylina pochází ze Středomoří, tak je odolná do -15 °C a některé její kultivary odolají až do -30 °C. Šalvěj dorůstá zhruba do 50 cm a vyznačuje se dekorativními šedozelenými listy, které nachází uplatnění v kuchyni. Blahodárný účinek má i šalvějový čaj.

Uklidňující meduňka

Mezi další byliny, které přečkají zimu venku, patří meduňka. Vyznačuje se příjemnou citronovou až medovou vůní. Meduňka je vhodná do bylinkového i trvalkového záhonu. Uplatnění nachází v kuchyni při vaření, jakožto si z ní můžete udělat lahodný meduňkový čaj.

Nenáročný libeček vydrží i pod sněhem

Mezi mrazuvzdorné a nenáročné byliny patří libeček. Využijete ho při vaření nejen brambor, ale můžete ho přidat i do polévky, pomazánky, omelety apod. Jedná se o nenáročnou bylinu, která přežije zimu venku bez újmy i pod sněhem.

Zdroj: ireceptar.cz, dumazahrada.cz

Náhledové foto: Pixabay