Výluh z kompostu jako perfektní hnojivo – pokud to nepřeženete s koncentrací, odvděčí se vám jabloně velkou úrodou

kompostování

Výluh z kompostu jako perfektní hnojivo – pokud to nepřeženete s koncentrací, odvděčí se vám jabloně velkou úrodou. Chcete-li přihnojit svou jabloň, můžete využít účinný a ekologický způsob: využití zbytků z domácnosti, které by jinak skončily jako odpad.

Získání kvalitního hnojiva pro vaše jabloně může být snadnější, než si myslíte. Stačí prostě vhodit organické zbytky pod strom a nechat přírodu udělat svou práci. V podstatě je možné do půdy v blízkosti stromu zahrabat organické kuchyňský odpad, který byste obyčejně dali na kompost. Další možností je také vytvoření kompostového výluhu, který může sloužit jako tekuté hnojivo.

Vylouhujte kompost a použijte ho jako hnojivo

Výluh z kompostu je efektivním způsobem, jak využít sílu kompostu ve formě tekutého hnojiva. Příprava je jednoduchá. Jak na to?

Potřebné materiály:

  • Jutový pytel
  • Zhruba 4 litry kompostu
  • Dešťová nebo odstátá voda

Postup:

  • Naplňte jutový pytel zhruba čtyřmi litry kompostu.
  • Pytel pečlivě zavážete a ponořte do dešťové nebo odstáté vody.
  • Nechte pytel s kompostem louhovat po dobu alespoň dvou dnů.

Foto: Pixabay

Jak výluh z kompostu využít pro jabloně

Po dvou dnech louhování vytáhněte pytel ven. Obsah vraťte na kompost a zřeďte výluh tak, aby měl barvu slabého čaje.

Takový kompostový výluh je bohatý na živiny a mikroorganismy, které jsou pro růst a zdraví rostlin klíčové. Můžete jím zalévat nejen jabloně a ovocné stromy, ale i další zelené rostliny ve své zahradě.

Použitím kompostu nebo kompostového výluhu získají jabloně důležité živiny, které potřebují k optimálnímu růstu. Jde například o dusík, fosfor a draslík. Kompost a kompostový výluh také přispívají ke zlepšení půdní struktury a zvýšení biologické aktivity půdy, což má dlouhodobě pozitivní vliv na růst a odolnost rostlin.
Přihnojování jabloní pomocí kompostového výluhu je zkrátka a dobře skvělý způsob hnojení, šetrný k životnímu prostředí a zároveň velmi efektivní. Jde o skvělou možnost, jak posílit zdraví vaší zahrady úplně zadarmo. Výsledkem bude nejen krásný vzhled a chutné plody vašich jabloní, ale také pocit, že děláte něco pro přírodu ve vašem okolí.

Zdroj: https://prima-receptar.cz/jak-vyrobit-kompostovy-caj-vykonne-tekute-krmivo-pro-vase-rostliny/, https://www.zemito.cz/blog/jak-vyuzit-vlastni-kompost/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)