Bude možné opět testovat kosmetiku na zvířatech? Ochránci zvířat se proti tomu snaží ještě zabojovat

Svoboda zvířat v ČR aktuálně zahájila novou kampaň, která se týká opravdu palčivého tématu. Jde otestování kosmetiky na zvířatech, o němž si myslíme, že už dávno patří do propadliště dějin. Ovšem některé kosmetické společnosti si myslí pravý opak.

A nejenom ony. Na myších, králíčcích nebo třeba morčatech se testují i prostředky pro domácnost a další chemie. Právě proto vyzývá Svoboda zvířat v ČR všechny občany k podpisu evropské občanské iniciativy. Ta se bude snažit nejenom o zachování zákazu, ale také o ukončení všech pokusů na zvířatech napříč EU.

Kdo za iniciativou stojí

Ale rozhodně nejde o osamocený podnik. Jde o iniciativu organizovanou nejrůznějšími organizacemi na ochranu zvířat. Ve hře je například People for the Ethical Treatment of Animals (známější pod zkratkou PETA), Cruelty Free Europe (CFE), Humane Society International (HSI), Eurogroup for Animals a European Coalition to End Animal Experiments (ECEAE).

Společně zastupují celkem 100 členských organizací, pocházejících hned z 26 členských států EU. Nejde tedy o žádný malý úkol – naopak. A jaký je vlastně jejich cíl?

Králíci

Foto: Pixabay

Sbírání podpisů přibývá úctyhodnou rychlostí

Aby organizace Svoboda zvířat v ČR splnila požadovaný limit, musí nasbírat nejméně 14 805 ověřených podpisů. Je ovšem dobrou zprávou, že během prvních tří dnů tuto prospěšnou iniciativu podepsalo více než 1800 lidí v rámci ČR.

Barbora Bartušková Večlová ze Svobody zvířat k tomu říká: „Podle průzkumů veřejného mínění souhlasí tři čtvrtiny dospělých v členských státech EU s tím, že testování kosmetických výrobků a jejich složek na zvířatech je za všech okolností nepřijatelné, a 70 % podporuje plán postupného ukončení veškerého testování na zvířatech.”

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: http://zpravodajstvi.ecn.cz/?x=2734211, https://www.netestovanonazviratech.cz/faq/neni-jiz-testovani-kosmetiky-na-zviratech-zakazano/, https://www.econea.cz/blog/testovani-na-zviratech-rikame-ne-stejne-jako-kralicci/https://www.econea.cz/blog/testovani-na-zviratech-rikame-ne-stejne-jako-kralicci/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)