12/01/2019
Kategorie: Aktuality, Novinky, Tipy a triky

Bramborové slupky nevyhazujte, jsou zdravější než samotné brambory!

Milujete brambory? Tak to patříte k drtivé většině Čechů a vůbec obyvatel zeměkoule. Přesto většinou spotřebujete pouze samotnou hlízu, kterou předtím oloupete a slupky vyhodíte do koše, v lepším případě na kompost. Neděláte dobře! Slupky jsou mnohem užitečnější než brambory samotné. Nevěříte? Pak se začtěte do následujících řádků, v nichž vás o tom přesvědčíme.

Udrží hladinu cukru i cholesterolu v krvi

Brambory obsahují obrovské množství vlákniny, jež se ukrývá především v jejich slupkách. Vláknina je ideální pro trávicí soustavu. Zvýší také hladinu cukru v krvi. Brambory jsou vhodné pro diabetiky, jelikož se vcelku rychle štěpí a jsou bohatým zdrojem sacharidů. Vláknina působí také pozitivně při snižování cholesterolu v krvi. Neloupané brambory si proto místo ve vašem jídelníčku jistě zaslouží.

Máte nadváhu? Brambory se slupkou přijdou vhod

Slupky jsou optimální i pro osoby, jež hubnou. Slupky obsahují totiž menší množství tuku než samotné brambory. Je v nich i minimum cholesterolu. Buďto konzumujte brambory celé, nebo si ze slupek upečte ve vaší troubě vynikající chipsy. Pocit hladu rychle zmizí a vy nebudete mít zbytečné výčitky.

Podpořte imunitu vlastního těla

O obranyschopnosti těla se už popsala spousta stránek, a to především v souvislosti s různým ovocem i zeleninou včetně brambor. Na slupky se ale poněkud zapomíná, přitom jsou plné vitamínu C a také vitamínů z řady B. Mimo jiné je v nich i vápník, podle některých zdrojů jsou i vhodnou prevencí onkologických onemocnění.

Bramborové slupky

Pozoruhodné vnější využití bramborových slupek

Když už brambory oškrábete, určitě slupky nevyhazujte, mají i vnější využití. Jejich součástí jsou totiž fenoly a antibakteriální látky. Umí zesvětlit tmavé skvrny přímo na pokožce. Postupně by měly mizet. Stejně tak slupky umí léčit popáleniny. Působí mnohem efektivněji než mnohé obvazy. Jejich antibakteriální účinky jsou nesporné. Vývar ze slupek dokonce naopak pomáhá i k přírodnímu ztmavnutí vlasů.

12 komentářů
 1. vlach.jiri@email.cz'
 2. vlach.jiri@email.cz'
 3. radmila737@seznam.cz'
  • seznam@seznam.cz'
 4. brambora@slubka.cz'
 5. bariqe@seznam.cz'
  • jarm.nemcova@seznam.cz'
   • srstkovi@seznam.cz'
 6. dvorackova46@seznam.cz'
 7. mlode@seznam.cz'
 8. kvetasvec@seznam.cz'
 9. Janca.Lindovska@seznam.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *