Bramborové slupky

Bramborové slupky nevyhazujte, jsou zdravější než samotné brambory!

Milujete brambory? Tak to patříte k drtivé většině Čechů a vůbec obyvatel zeměkoule. Přesto většinou spotřebujete pouze samotnou hlízu, kterou předtím oloupete a slupky vyhodíte do koše, v lepším případě na kompost. Neděláte dobře! Slupky jsou mnohem užitečnější než brambory samotné. Nevěříte? Pak se začtěte do následujících řádků, v nichž vás o tom přesvědčíme.

Udrží hladinu cukru i cholesterolu v krvi

Brambory obsahují obrovské množství vlákniny, jež se ukrývá především v jejich slupkách. Vláknina je ideální pro trávicí soustavu. Zvýší také hladinu cukru v krvi. Brambory jsou vhodné pro diabetiky, jelikož se vcelku rychle štěpí a jsou bohatým zdrojem sacharidů. Vláknina působí také pozitivně při snižování cholesterolu v krvi. Neloupané brambory si proto místo ve vašem jídelníčku jistě zaslouží.

Máte nadváhu? Brambory se slupkou přijdou vhod

Slupky jsou optimální i pro osoby, jež hubnou. Slupky obsahují totiž menší množství tuku než samotné brambory. Je v nich i minimum cholesterolu. Buďto konzumujte brambory celé, nebo si ze slupek upečte ve vaší troubě vynikající chipsy. Pocit hladu rychle zmizí a vy nebudete mít zbytečné výčitky.

Podpořte imunitu vlastního těla

O obranyschopnosti těla se už popsala spousta stránek, a to především v souvislosti s různým ovocem i zeleninou včetně brambor. Na slupky se ale poněkud zapomíná, přitom jsou plné vitamínu C a také vitamínů z řady B. Mimo jiné je v nich i vápník, podle některých zdrojů jsou i vhodnou prevencí onkologických onemocnění.

Bramborové slupky

Pozoruhodné vnější využití bramborových slupek

Když už brambory oškrábete, určitě slupky nevyhazujte, mají i vnější využití. Jejich součástí jsou totiž fenoly a antibakteriální látky. Umí zesvětlit tmavé skvrny přímo na pokožce. Postupně by měly mizet. Stejně tak slupky umí léčit popáleniny. Působí mnohem efektivněji než mnohé obvazy. Jejich antibakteriální účinky jsou nesporné. Vývar ze slupek dokonce naopak pomáhá i k přírodnímu ztmavnutí vlasů.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

12 komentářů

 1. vlach Odpovědět

  brambory jsme v dávné minulosti vařili výhradně ve slupce, nyní nejsou běžně k sehnání brambory nenapadené a chemicky neošetřené, i doma pěstované jsou šlechtěním na výnos zmršené, neodolné – to si dnešní generace už ani neuvědomuje, neví, co jsou dobré brambory, které vydrží zdravé až do jara a mají skvělou chuť
  váš článek je dobrý jen na klikání

 2. Jiří Vlach Odpovědět

  brambory jsme v dávné minulosti vařili výhradně ve slupce, nyní nejsou běžně k sehnání brambory nenapadené a chemicky neošetřené, i doma pěstované jsou šlechtěním na výnos zmršené, neodolné – to si dnešní generace už ani neuvědomuje, neví, co jsou dobré brambory, které vydrží zdravé až do jara a mají skvělou chuť
  váš článek je dobrý jen na klikání

 3. Kozáková Odpovědět

  Dobrý den,
  včera psali že nejvíce solaninu je ve šlupkách z brambor,aby se okrajovaly.
  už ted v lednu mají brambory klíče a jsou jedovaté na povrchu, a to máme svoje domácí. Vím že je to teplejším sklepem,ale s tím nic neuděláme.
  Tímto reaguji na dnešní článek,o využití šlupek z bramcor.

  1. Eman Fiala Odpovědět

   Dnešní moderní domy jsou především odizolované od zeminy. Máme obavy z vlhkosti. S tím jste měli počítat už při stavbě domu a ponechat nějaký malý prostor odizolovaný, ale třeba máte možnost vykopat sklep na zahradě. V takovém sklepě vám i dnes vydrží, ale i jablka až do jara jako čerstvě vykopaná či utržená.

 4. loupej slupky Odpovědět

  Dobrý den je to pravda jednou jsou slupky z brambor strašně zdravé a na druhou stranu zase škodi tak nevim

 5. Zdeněk Odpovědět

  S předchozími komentáři nelze, než souhlasit. Čerstvé brambory samozřejmě ve slupce vařím, ale..nazelenalé a naklíčené slupky asi nebudou zrovna vhodné ke stravování….a navíc by si pan Štěpán měl někde zjistit, že cholesterol je výhradně živočišného původu, tudíž se v bramborových slupkách nemůže vyskytovat ani v minimu..ani náhodou..

  1. Jarmila Odpovědět

   Přečtěte si pozorně, co napsal pan Štěpán. Nikde nepsal, že bramborové slupky obsahují cholesterol, ale že pozitivně působí na snížení jeho hladiny. Zde cituji z jeho příspěvku: Vláknina působí také pozitivně při snižování cholesterolu v krvi. Samozřejmě vám dávám za pravdu, že vařit ve slupce brambory již klíčící nebo nazelenalé opravdu není vhodné, to také nedělám!!!

 6. Věra Odpovědět

  moje maminka za dřívějšího režimu pracovala v JZD
  kde se přebírali brambory.Takové co se prodávají dnes
  byli dávány prasatům a vy je dnes za šílené peníze prodáváte lidem . Že se nestydíte .A to říkáte jak jsou zdravé když jsou prolezlé černotou.
  Věra

 7. lodenadal Odpovědět

  nejlepsi brambory maji na Morave na Vysocine podobne Svedskym king .. a nejlepsi zeli k tomu je z Krimic u Plzne

 8. Janča Odpovědět

  Nejlepší brambory nevím kde rostou to nemohu posoudit,ale nejlepší zelí mají unás na severní Moravě. A to kysané zelí z Otic je nejlepší co jsem kdy jedla, zelnou polévku jedině z něho připravuji. Jedině náš pan prezident zelí nemá rád a hlavně to kysané Otické – ani to tady nemohu napsat jak ho pohanil a zesměšnil přitom pana starostu Otic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *