Borůvka po sklizni: Udělejte důležité kroky pro další spousty plodů

Borůvky

Tak už je zpracován další druh ovoce. Borůvka patří k těm nejchutnějším, i když chvíli trvá, než se rozroste natolik, abyste z ní mohli sklízet velké množství plodů. Avšak i pár kuliček denně z malých keříků potěší. Ať už jste z borůvek uvařili džem nebo jste je stihli sníst, vždy existuje otázka, na kterou byste si právě nyní měli odpovědět: jak se o rostlinu postarat po sklizni?

Nezapomeňte je zalévat

Zatímco samozřejmostí pro každého zahradníka je zalévat borůvku, zatímco nese plody, po ukončení sklizně se na ni bohužel zapomíná. Avšak dlouhé období sucha je něco, co borůvky tolerovat nedokážou. Proto je dál zalévejte. Zalévejte je ideálně dvakrát týdně, pomalu, ale hluboce. Jedna rostlina vypije v létě klidně i více než 2 litry vody.

Borůvky

Foto: Pixabay

Kyselomilné borůvky

Borůvky milují kyselou půdu. I když jste ji vysadili do speciálního substrátu určeného pro borůvky, čas od času je třeba půdu okyselit. Můžete například přidat další substrát na borůvky. Zde ale může nastat problém s hnojením. Borůvky jsou rostliny, které potřebují jiné hnojivo na jaře a jiné na podzim. Některé substráty obsahují hnojiva, které budou rostlinu podněcovat k růstu, namísto toho, aby se chystaly na zimu. Vhodnější je proto použít rašelinu.

Hnojení borůvek

Rozhodně nevolíme dusíkatá hnojiva, která povzbuzují rostlinu k růstu. Po sklizni volíme hnojiva, jejichž úkolem je připravit rostlinu na drsné období zimy. Tyto obsahují hlavně draslík, který napomáhá rostlině vyzrát a vytvořit kořenový systém. Aby mohla borůvka přijímat toto podzimní hnojivo, je zapotřebí dodržet pH 4,5 až 5,0. Jednou z domácích verzí hnojiva, která se na borůvky často používá, je kávová sedlina.

Prořezávání rostliny

Díky prořezávání můžete získat větší plody a otevřít střed rostliny pro dostupnost slunečního záření a minimalizaci onemocnění. Pro co nejzdravější úrodu prořezávejte keře po sklizni nebo ve věku dvou až tří let. V první řadě odstraníme odumřelé dřevo nebo zkřížené větve. Řez by neměl být příliš radikální. Pravidelné prořezávání je vhodné provádět také v zimě (únoru), ještě před tím, než rostlina začne růst.

Zdroje info:

https://justagric.com/how-to-care-for-blueberry-plants-after-harvest/

https://www.ireceptar.cz/zahrada/co-s-kanadskou-boruvkou-po-sklizni-30000829.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!