Proč psi štěkají? Odhalte, co je ve sdělení vašeho psa

Psí zuby

Pokud si myslíte, že psi štěkají, aby se dorozuměli (s člověkem či jinými psy), nemusíte mít tak úplně pravdu. Psí komunikace je totiž založena na spoustě dalších věcích. Jejich náladu můžeme poznat podle polohy ocasu, uší a zvuků, které vydává. Kromě štěkání je to ještě vytí, ke kterému se uchyluje pes znuděný nebo znepokojený. Psi umí také ječet, když se bojí nebo cítí bolest. Co ale přesně znamená psí štěkot?

Proč psi štěkají?

Obecná odpověď zní, že psí štěkot je způsob jeho komunikace s okolím. Není ale pravdou, že znamená pouze negativní emoce nebo upozornění typu: už se ke mně nepřibližuj. Chovatelé psů dobře vědí, že pes štěká nejenom ze strachu a pro výstrahu, ale také, když na sebe chce upozornit. Například, když se těší na procházku. Pes štěká také, když je šťastný, například při hře se svým majitelem. Štěkáním může dát pes najevo své potřeby, například, že potřebuje vyvenčit.

Psí zuby

Foto: Pixabay

Odhadněte, co vám pes říká

Velmi zkušení majitelé již podle štěkotu poznají, co jejich pes potřebuje. Ti méně zkušení budou potřebovat strávit se svým psem více času, aby pochopili, co jim chce pes říci. Když pochopíte tuto psí řeč, můžete upravit chování svého mazlíčka. Pokud například štěká, aby upoutal vaši pozornost, protože se nudí, je dobré nereagovat okamžitě. Pes by si pak mohl zvyknout, že jste při každém štěknutí hned u něj. A mohl by se stát vaším pánem.

Štěkot ze strachu

Někteří psi štěkají ze strachu, na věci, které neznají nebo kterých se bojí. Může jít o projíždějící auto nebo něco hlučného. Štěká-li pes ze strachu, měl by jeho majitel zareagovat okamžitě, a to tak, že se pokusí jej co nejvíce uklidnit. Některému psovi stačí říci, že je vše v pořádku. Jiného budete muset hladit a klidně na něj hovořit. Uklidňování je dobré provádět na místě, kde není zdroj strachu psa.

Štěkot z osamělosti

Pro sousedy velmi nepříjemný štěkot je ten z osamělosti. Když majitel odejde a nechá svého psa doma samotného, pustí se tento do štěkání a vytí. To bude samozřejmě obtěžující pro okolí. Co se s tím dá dělat? Je dobré zvykat psa na samotu už od štěněte. Někdy stačí psovi nechat doma oblíbené hračky, nechat puštěnou hudbu nebo televizi, poskytnout psovi nošený oděv majitele, aby jej pes mohl cítit v jeho nepřítomnosti. Jestliže nezabere žádná z těchto metod, můžete zkusit výchovu s pomocí pamlsků. Odejděte z domu a po několika minutách se vraťte. Pokud váš pes neštěkal, odměňte jej pamlsky.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/psy/news-szczekanie-psa-o-czym-moze-swiadczyc,nId,5374266

https://www.rspcapetinsurance.org.au/pet-care/dog-care/why-is-my-dog-barking

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!