Petúnie ještě ostříhejte, aby vám bohatě kvetly až do pozdního podzimu – kdo se nebojí, získá květů nejvíce

Petúnie může být „věčně kvetoucí“ rostlinou, pokud je správně zastřižena. Máme na mysli samozřejmě petúnii zahradní (Petunia × atkinsiana nebo Petunia hybrida). A jak tohoto stavu dosáhnout?

Důležité je především jejich správné zastřihnutí. To by mělo být provedeno na konci léta v srpnu nebo nejdéle v polovině září. Pokud na něj nezapomenete, pak vám tyto květiny budou bohatě kvést ještě dlouhou dobu.

Proč vlastně stříhat petúnie

Po seříznutí těchto balkonovek dochází k rychlému růstu bočních větví, což je rozhodně dobře. Právě na nich se totiž později objevují nová poupata a vaše rostliny díky nim opět bohatě pokvetou. Aby petúnie lépe tvořily svůj pověstný kompaktní tvar, vyplatí se je neustále štípat. Ovšem ke konci léta je třeba sáhnout k trochu radikálnějšímu prořezu, aby rostliny ještě do zimy vytvořily mnoho poupat, protože takový řez podnítí jejich další růst a bujné kvetení.

Petúnie

Foto: Pixabay

Jak na podzimní řez petúnií

Pro začátek pravidelně odstraňujte z rostliny odkvetlé květy, protože po odkvětu začnou tvořit lusky se semeny a petúnie do nich budou směřovat všechny živiny. Je to logické – snaží se vytvořit generaci na příští rok. Od takových rostlin proto už nemůžete očekávat nijak bujné kvetení, protože k němu téměř nikdy nedojde.

Jen tento postup však nestačí. Před příchodem podzimu proto své petúnie sestřihněte na délku asi 20 cm a poté je pohnojte jakýmkoliv komplexním hnojivem a později ještě také kyselinou jantarovou. Tyto složky se společně postarají o bohaté vytvoření mnoha postranních výhonů, na nichž petúnie brzy znovu vykvetou.

Zdroj: https://region.rozhlas.cz/ztraceji-vase-surfinie-a-petunie-na-krase-vime-co-za-tim-muze-byt-7585535, https://tema.ceskenapady.cz/tema-petunie-strihani-1590951.html, https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/kvetouci-truhliky-petunie-nebo-surfinie/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)