Bílé hřiby letos rostly ve velkém: Pověra v tomto případě hovoří o válce

Hřib smrkový

Letošní rok byl na houby opravdu neskutečně bohatý. V lesích stále ještě najdeme mnoho jedlých druhů. Ostatně pořádné mrazy na většinu území ještě nepřišly. Tak pro by houbařská sezona měla končit zrovna teď? Pokud vyrazíte do lesa, nejspíše najdete i bílé hřiby, tady hřiby smrkové, lidově označované také za praváky. Právě s nimi souvisí i zajímavá pověra týkající se také války. Růst těchto hub má ale i jiné racionálnější vysvětlení.

O bílých hřibech psal už Ota Pavel

Kdo by neznal slavnou povídku tohoto známého českého prozaika? Asi každý. Tisíce bílých hřibů podle ní rostlo před první světovou válkou. Tuto skutečnost konstatovala maminka samotného Oty Pavla a následně přiletěly německé bombardéry Junkers a Heinkel a bomby začaly padat třeba do štoudví s rybami. Začala druhá světová válka. Nyní se situace možná do jisté míry opakuje. Bílých hřibů bylo také hodně. Na Ukrajině probíhá konflikt obřích rozměrů.

Hřiby smrkové

Hřiby smrkové: Foto Radek Štěpán

Výskyt bílých hřibů má i racionální podtext

Zajímavé vysvětlení má mykoložka Tereza Tejklová, která jej sdělila serveru iDnes. V dobách minulých bývaly bílá hřiby vzácné ve spoustě lokalit, nicméně postupem času se rozšířily na mnohá místa. Stalo se tak v důsledku změny chemického složení podkladu. Elektrárny se odsiřují a síry není v půdě tolik. Tím pádem se už tolik nesetkáváme s kyselými dešti a smrkové hřiby mají zase zelenou i tam, kde dříve nerostly.Třeba v pískovité zemině se setkáváme i s dalšími druhy hub. Poměrně hojná je třeba liška, jež v minulosti takřka nerostla.

Hřib smrkový u muchomůrky? Žádný problém

Přesně tak. Lidové pověry pravily, že do 50 metrů od muchomůrek červených by měl být pravák. Dnes se dá najít třeba hřib smrkový přímo u muchomůrky. Ostatně naše fotografie je v tomto ohledu poměrně výmluvná. Hezká dvojice, co myslíte?

Hřib smrkový a muchomůrka červená

Hřib smrkový a muchomůrka červená: Foto Radek Štěpán

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/hobby/houby/rostou-hriby-proc-rostou-ve-velkem-bile-hriby-vyzva-ctenarske-fotografie.A200917_002827_houby_mce

Hřib smrkový: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.