Psí alergeny: Víte, na co všechno může být pes citlivý?

Svědění

Také psi mohou být alergičtí na různé věci. Psí alergeny se vyskytují všude kolem – včetně domácnosti, ve které pes žije. Příznaky jsou typické jako u lidí: svědění, vyrážka, dermatitida. Pokud váš pes vykazuje tyto příznaky, měli byste se obrátit na veterináře. Je poměrně těžké určit, na co může být pes alergický. Může jít o potravinovou alergii, ale také kontaktní nebo inhalační. Co dělat, když je pes alergický?

Co je alergie?

Alergie je nadměrná reakce imunitního systému na určitou látku – alergen. Způsobuje zánět v těle, který se projeví nejčastěji žaludečními, dýchacími potížemi nebo také kožními změnami. U psa hledejte vyrážku nebo červené skvrny na břiše, kde není srst. Vytrvalé škrábání vašeho psa tak nezpůsobuje pouze problém s blechami či jinými parazity. Může být jedním z příznaků alergie.

Pes

Foto: Pixabay

Psí alergeny

Stejně jako u lidí může být zjištění toho, na co je váš pes alergický, velmi složité. Určité indikátory vám ale mohou napovědět. Pokud zavedete nové krmivo, možná, že obsahovalo nějaký psí alergen. Zkuste ho proto na čas omezit a zkusit znovu v menším množství později. Pokud se opět projeví alergická reakce, pes může mít alergii na některou složku nové stravy. Odhalit alergii znamená svého psa neustále pozorovat. Zde je výčet nejčastějších psích alergenů.

Potraviny

Nejširší skupinou alergenů jsou právě potraviny. Psi mohou být alergičtí i na maso, a to kuřecí, hovězí či vepřové, nebo také vnitřnosti. Kromě toho se často projevuje alergie na mléčné výrobky, vejce, brambory, rýži nebo rostlinné bílkoviny, které se nachází v pšenici, kukuřici nebo sójových bobech. Avšak také některé konzervanty, barviva a zvýrazňovače chuti mohou být alergenem. V první fázi se váš pes bude po konzumaci takového alergenu intenzivně škrábat. Může se objevit také více ušního mazu nebo nepříjemný zápach z uší.

Roztoči

I pes může mít alergii na ty roztoče, kteří se skrývají v matracích, lůžkovinách, koberci, ale také ve formě prachu na nábytku apod. Jedná se o typický druh inhalační alergie, při které jsou alergeny vdechovány. Projevují se svěděním, vyrážkou, ale také dýchacími problémy. Pokud váš pes projeví tuto alergii, budete muset pravidelně prát pelíšky, vysávat a čistit matrace, křesla, pohovky a koberce. Také v závěsech a záclonách se hromadí spousta roztočů – ideální je proto se jich rovnou zbavit. Psí žrádlo skladujte v uzavíratelných nádobách, protože se mohou dostat také do něj.

Další alergeny

Psi mohou být alergičtí také na pokojové rostliny – alergenem v nich může být plíseň zeminy, pyl v období květu apod. Obvykle se objevuje sezónně. U psa se také může objevit kontaktní alergie způsobená například syntetickými materiály. Projevy jsou kožní změny a silné svědění. Pokud je váš mazlíček alergický na materiál podestýlky, měl by být vyměněn. A samozřejmě také chemikálie na čištění mohou být alergenem. Dráždí nejen kůži, ale i dýchací cesty psa.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/psy/news-alergeny-w-domu-co-moze-uczulac-psa,nId,5193937

https://www.zoohit.cz/magazin/psi/pece-o-zdravi-psa/alergie-u-psu

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!