Bazalka v kuchyni i v koupelně

Mnoho z nás má tuto bylinku v kuchyni ve velké oblibě. Ceníme si zejména její jedinečné chuti a báječné vůně. Jen málo lidí však ví, že bazalka je také ideálním pomocníkem pro lékařské a kosmetické procedury.

Už naše babičky ji používaly třeba jako účinného pomocníka při ošetření štípanců, odřenin nebo drobných kosmetických problémů. Stačilo podrtit lístek a doslova ho přilepit na postižené místo. A proč je bazalka tak účinná?

Pomoc hledejte v komplexním složení bazalky

Její listy jsou zejména bohatým zdrojem minerálních solí. A to zejména těch železa, manganu, a kobaltu. Ovšem zároveň jsou také plné linaloolu, cymenu, tříslovin, sterolů a flavonoidů. A všechny tyto složky skvěle prospívají naší pokožce.

Zdroj  obrázku: Pixabay.com

I proto lze bazalku a její účinky použít třeba při léčivých koupelích. Dodává pokožce svěží vůni a dokáže odstranit také zarudnutí pokožky a i svědivé stopy po kousnutí hmyzem. Říká se, že s ní při dlouhodobém použití lze vyléčit i bradavice.

Šetrný bazalkový peeling pro celé tělo

V kombinaci s libovolným olejem je rovněž ideální pro šetrný peeling opravdu celého těla (a to včetně obličeje). Stačí rozdrcené lístky smíchat se lžičkou oleje a použít je k jemnému odstranění staré kůže a nečistot z pokožky. Koneckonců, šetrné exfoliační ošetření na bázi bazalky je dnes k dostání také v profesionálních kosmetických salonech.

Ovšem kromě blahodárných účinků na pokožku vás bazalka v jídle nebo aromatickém oleji také dokonale relaxuje, uvolní a zklidní podrážděné nervy. Skvěle se hodí pro péči o vaši pokožku, ale také o vlasy a dokonce i zuby. Jako oplach pomáhá proti mastným kořínkům, v podobě ústní vody zase dodá svěží dech a bojuje proti bakteriím.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)