Jak správně posekat zahradu

Sekačka

Ačkoliv si na sekání zahrady můžete najmout profesionála, většina lidí si stále raději seká vlastní zahradu sama. Nejen, že je to levnější, ale navíc tak budete mít jistotu, že je vše podle vašich představ. Jenže dosáhnout dokonalosti není zdaleka tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Rádi byste měli na zahradě dokonale rovný a hustý trávník, ale nedaří se vám to? Pak je dnešní článek přímo pro vás. Přečtěte si vše, co jste potřebovali vědět o sekání zahrady.

Trávník sekat nebo nesekat?

Loňské sucho přineslo velkou debatu ohledně vhodnosti sekání či nesekání trávy. Ačkoliv se to týká především veřejných prostorů, téma přesahuje i na pozemky soukromé. Trávu samozřejmě můžete nechat růst „jako dříví v lese“, pravdou ale je, že posekaný trávník má hned několik benefitů

  • nezdržují se v něm klíšťata, komáři a další nepříjemný hmyz,
  • nebude vás obtěžovat pyl,
  • lépe vypadá.

Pokud se rozhodnete o trávník pečovat, měli byste si připravit alespoň hrubý plán, jak na to. Ačkoliv se to nezdá, sekání může být pěkná věda. Pokud se totiž budete chovat k trávě nešetrně a postupovat bez rozvahy, můžete během pár měsíců proměnit svou zahrádku v poušť. Co musíte vzít v úvahu?

  1. typ sekačky,
  2. výška trávy,
  3. jak často budete sekat.

Jak vybrat sekačku 

V dnešním článku se chceme zaměřit především na výběr sekačky. Věřte nebo ne – můžete být klidně mistr zahradník, ale bez správného přístroje jste nahraní. Nejen, že se během procesu natrápíte, ale trávník nebude nikdy podle vašich představ. To, že byste měli sekačku vybírat podle typu zahrady, dnes není už žádnou novinkou. Nezapomeňte ale, že je nutné se starat jak o trávník, tak o sekačku. Tu byste měli po každém použití vyčistit a pravidelně brousit její nože.

Sečení trávníku: Zdroj obrázku Pixabay.com

Vřetenové a rotační sekačky

Vřetenové se skvěle hodí na okrasnou zahradu, jelikož jsou šetrné a přesné. Tráva rychle regeneruje a vy budete odměněni hustým pažitem. Víc se s nimi ale nadřete. Oproti tomu obsluha rotační sekačky je jednoduchá, k vašemu trávníku ale není příliš šetrná. 

Sekačky pro větší a menší pozemky

Pokud vlastníte větší pozemek, doporučujeme vám zakoupit bubnovou sekačku nebo rovnou zahradní traktor. Pro větší pozemky zpravidla platí, že motorové verze jsou nejlepší. Benzin vám vyřeší problém s hledáním elektřiny a možným zaseknutím kabelu. Naopak pro menší plochy a předzahrádky doporučujeme mechanické varianty. 

Trávník

Trávník: Zdroj obrázku Pixabay.com

Dokonalý (nejen) anglický trávník

Luxusního anglického neboli parterového trávníku dosáhnete nejlépe za pomocí robotické sekačky. Ta odvede veškerou práci za vás. Robotickou sekačku můžete pořídit se slevou na Roboticky-vysavac.cz.  Jde o spolehlivý spotřebič, který můžete pořídit i ve smart verzi, a řídit tak sekání za pomocí chytrého telefonu. Udržování trávy je s robotickou sekačkou opravdu snadné a bez námahy, doporučujeme ji tedy každému, kdo si chce práci ulehčit, ale zároveň mu záleží na bezchybném výsledku. Nevýhodou je stále vyšší cena oproti konvenčním sekačkám, ale ceny robotických sekaček se stále snižují a v dohledné budoucnosti budou jistě dostupné pro všechny.

Sekačka na trávu: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.