Ananas či meloun a rajčata do lednice nesmí

Rajčata

Skladování ovoce a zeleniny je třeba řešit velmi obezřetně. Každý z nás si přeje, aby vypěstované nebo zakoupené plodiny vydržely co možná nejdelší dobu, nicméně ne vždy se to skutečně podaří. My se proto v následujících řádcích podíváme podrobněji na některé zásady, které s touto problematikou velmi úzce souvisejí.

Zeleninu neskladujte s ovocem

V první řadě je třeba předeslat, že obojí společně do lednicelednice rozhodně nepatří. Taková jablka mohou velmi jednoduše načichnout třeba cibulí. Vždyť je jasné, že aromatická cibule nenechá jiné plody jen tak na pokoji. Určitě vedle cibule neskladujte ani rajčata, případně mrkev a jinou zeleninu. Mrkev by řádně zhořkla. Cibule už nebude mít takové grády, jaké by měla. A co kapusta? Ta by zežloutla, což si také samozřejmě nepřejete.

Cibule: Foto Pixabay

Mnohdy postačí mikrotenové sáčky

K oddělení jednotlivých plodiny by vám měly postačit mikrotenové sáčky. Ty jsou ideální pro krátkodobější uchování ovoce a zeleniny. Co se týká umisťování různých plodin do ledničky, je třeba dát pozor na to, že některé vyžadují pro skladování teploty vyšší než 10 stupňů Celsia. Jedná se například o:

  • grapefruit,
  • ananas,
  • lilek,
  • okurky,
  • rajčata
  • nebo meloun.

A co takové brambory? Ideálně byste je měli uchovávat v chladu a tmě. Teploty se ovšem nesmí dostat pod nulu, jinak budou sladké.

Okurky

Okurky: Foto Pixabay

Teplota souvisí i s trvanlivostí

Nepochybně. Typickým příkladem mohou být třeba takové broskve. Jestliže budou skladovány při teplotě okolo 2 stupňů Celsia, můžete počítat s tím, že vydrží čerstvé klidně i týden. Při nule jsou schopny vydržet klidně i 2 týdny.

A rajčata?

Pro nás zřejmě nejčastěji skladovaná zelenina. Vždyť se rajčata pěstují takřka na každé zahradě. Uchovávat by se měla optimálně při teplotě okolo 14 stupňů Celsia. Většina lidí je ovšem bohužel vloží do lednice, kde trpí. Jednak ztratí aroma a jednak také rychle tvrdnou.

Rajčata: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.