Levisie: Elegantní skalnička ve vaší zahradě

Levisie

Levisie patří mezi žádané skalničky, které nesnáší zimní vlhkost, ale na jaře a v létě vykvétají drobnými kvítky v bílých, růžových, broskvových nebo oranžových barvách. Kolik existuje druhů nebo jak tuto elegantní skalničku pěstovat?

Jméno podle vůdce expedice

Levisie patří mezi portuláky a byla objevena v roce 1807 v USA botanickou expedicí. Název dostala podle vůdce této expedice, kapitána Lewise. Už tehdy vzbudila mimořádnou pozornost a svého času po ní byla taková poptávka, že v zahradnictví nebyla k sehnání.  Každý ji chtěl mít na své zahrádce, aniž by znal požadavky na pěstování.

Druhy levisie

Doposud známe 16 čistých druhů. Nejoblíbenějším a také nejdostupnějším druhem je Lewisia kotyledon neboli levisie květnatá. Existují také hybridy vytvořené vysoko v horách samotnou přírodou, protože žijí poměrně blízko vedle sebe, a nebo jsou to uměle vytvoření kříženci. Těchto hybridů je velké množství a ještě zajímavější jsou jejich jména, ve kterých se těžko vyznává.  Spousta z nich se pak často využívá v okrasných zahradách. Díky své kráse se poslední dobou levisie pěstuje i v nádobách na terasách a balkónech.

Pěstování  levisie

Při pěstování levisie musí být slunné stanoviště, které bude zároveň dobře drenážované a s rychlým odtokem vody. Při výsadbě je třeba rostlinu ihned vysypat z obalu, ve kterém jste levisii koupili. Často je totiž v rašelinovém substrátu. Rašelina je, ale pro ni zhoubná, takže dlouhodoběji takto vysazená být nemůže.  Proto je dobré propláchnout vodou kořenovou část.  Co se týká zálivky, ta není nutná, pokud občas zaprší.  Levisie se chová podobně jako kaktusy. Při dlouhém suchu ji pak stačí zalévat jednou za deset dní.  Častá zálivka navíc po horkém dnu by ji spíše zabila. Protože levisie svou barevností příliš konkurují klasickým skalničkám, vysazují se spíše na okraj skalek nebo v úplně oddělené části.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.