Zvýšení ovocné úrody díky správnému letnímu řezu

Prořez stromů

Letní řez slouží jako podpora k základnímu řezu, který se provádí v období před první mízou, tedy v předjaří, až počátkem jara.

Letní řez provádíme, když…

Tento řez je vhodný v případě, kdy chceme prosvětlit korunu a usměrnit bující letorosty. Prosvětlení koruny pomáhá k jejímu správnému tvarování. Navíc se jedná o prevenci proti houbovým patogenům, kdy je vzdušná koruna více odolná. Soustředění mízy s důležitými živinami do větví s plody vede k jejich plnějšímu vyzrání a vybarvení. U některých odrůd jabloní pomáhá proti hořké pihovitosti jablek způsobené nedostatkem vápníku.

Letní řez se provádí v červnu, případně v červenci nebo v srpnu. Často záleží na druhu stromu, jeho stáří, době zrání plodů a rychlosti růstu.

Pro jaké dřeviny je tento řez vhodný

Červnový řez provádíme u některých odrůd meruněk, jako je například odrůda Paviot nebo Sabinovská. Přes celý srpen provádíme pozdně letní řez hrušní a jabloní.

Jak řez správně provést?

Odstraňujeme bujně rostlé vlky, které se nehodí při tvarování koruny. Pro jejich odstranění použijeme techniku vylomení, případně použijeme ruční pilu s extrémně ostrými zuby, abychom dosáhli čistého řezu, který se snadno zahojí. Pokud se jedná o větší letorost, začistíme ránu pomocí štěpařského vosku.

U meruněk krátíme nové letorosty přibližně na třetinu, případně polovinu. Opět dbáme na to, aby byla rána co nejčistší, a snažíme se zabránit vniknutí plísně nebo jiných nečistot.

U jabloní v rámci pozdního letního řezu odstraňujeme konkurenční letorosty, které se objevují na koncích středních výhonů. Je dobré i odstranění příliš dlouhých letorostů, které nadměrně zahušťují korunu.

Při zapěstování stromu s vysokým kmenem, je hlavně v pozdějších letech nutné použití teleskopické pily. Jemnějšího tvarování koruny bez ztráty plodných větví dosáhneme ohnutím a vyvázáním letorostů ve směru dolů. To provádíme pouze u takových letorostů, které jsou delší než 30 centimetrů.

Dodržujeme pravidlo, že pro řez se hodí stromy s malým počtem plodů. V případě, že je strom hodně plodný, užíváme řez opatrně a snažíme se pouze jemně prosvětlovat a provzdušňovat korunu.  Výraznému řezu se vyhneme i v případě stromů mladších 5 let.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.