Přesazování rajčat

Přesazování rajčat

Rajčata se právem řadí mezi nejoblíbenější plodiny, které jsou na našich zahradách pěstovány. Není se čemu divit, jelikož právě rajské jablíčko je na pěstování velmi nenáročné a prakticky vždy se vám rostliny odmění nějakou tou úrodou. Pokud se momentálně chystáte, že je budete přesazovat, můžete se inspirovat třeba naším krátkým videem? Nejedná se sice i nijak složitou činnost, nicméně rozhodně se vyplatí dodržet některé základní záležitosti. Podívejme se, v čem tedy tkví. Mna konci článku je k dispozici i naše video, které vše dokumentuje.

Rostliny již musí být připravené

Ven můžete přesazovat rostliny až ve stavu, kdy se dokážou uchytit. Optimální bude, když dosáhnou výšky alespoň okolo 30 cm. Samozřejmě mohou být i nižší, jejich adaptace ale může trvat delší dobu. Pozor je třeba dát i na venkovní teplotu. Před takzvanými zmrzlými muži se rozhodně nevyplatí rajčata přesazovat mimo skleník na záhonek. Noční teploty totiž ještě zpravidla padají pod bod mrazu a rostlinky to nepřežijí.

Vyberte správné tyčky k rajčatům

Velmi důležitý je bezesporu výběr správných tyček k rajčatům. K dispozici jsou na trhu nejrůznější typy. Klasiku představují nejrůznější dřevěné tyčky, které si majitelé zahrad prostě zaříznou dle potřeby. Jestliže ale chcete vsadit na bytelnější kov, který neuhnije v zemi, vyplatí se spirálovité tyčky, po kterých se vám budou rostliny rajčat plazit co možné nejlépe. Vyvazovat je sice také bude nezbytné, nicméně růst rajčete bude dokonalý. Spirály se nejčastěji prodávají v délce 180 cm.

Pozor na kořenový systém

Rostlinka rajčete již má při přesazování vyvinutý kořenový systém. Při přesazování je vhodné na plastový sadbový kelímek ze stran zatlačit. Dojde pak k velmi jednoduchému vyklopení rostliny včetně celého kořenového balu. Rostlina se pak bez problémů uchytí.

Přesazování rajčat

Video: Youtube kanál Radka Štěpána

Náhledové foto: Pixabay 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.