Znáte šípkový oxymel? Vyrobte si jej s pomocí tohoto receptu

Šípky

Šípkový oxymel je velice zajímavým způsobem, jak použít šípky. Pokud nevíte, co to oxymel je, pak vězte, že se nejedná o žádnou novinku. Maminky našich babiček tímto způsobem připravovaly posilující bylinkové nápoje. Název je odvozen z latinského slova oxymeli, což znamená „kyselý“ a „med“. To nám odhaluje všechny ingredience, které budeme potřebovat: bylinky, ocet a med. Výroba oxymelu je jednoduchá: vyrábí se vyluhováním bylinek v octě a medu.

Šípkový oxymel

No a v případě, že místo bylinky použijeme šípky, získáme tak šípkový oxymel. Ten se může pochlubit léčivými vlastnostmi, které nabízí samotné šípky. Patří sem antioxidační aktivita, podpora imunitního systému, posílení trávicího systému a kardiovaskulárního zdraví, ale také dodání pružnost pokožce. Protože se oxymel vyrábí bez tepla, obsahuje opravdu maximum všech prospěšných látek.

Šípky sběr

Foto: Pixabay

Výroba oxymelu

Poměr medu a octa se v jednotlivých receptech může lišit. V tomto receptu použijeme jablečný ocet a med ve stejném poměru. Namíchejte si je předem. Do sklenice dejte sušené šípky tak, aby sahaly do čtvrtiny výšky sklenice. Zalijte směsí octa a medu tak, aby byla sklenice plná. Pořádně promíchejte, uzavřete a znovu protřepejte. Dejte na chladné místo, jako je například lednice nebo studený sklep. Místo by mělo být tmavé. Nechte dva týdny vyluhovat, občas protřepejte. Poté sceďte přes jemné plátýnko a tekutinu – zvanou oxymel – si přelijte do čisté sklenice.

Konzumace oxymelu

Před každým použitím ji protřepejte. Uchovávejte v lednici. Oxymel je dobré dávkovat s pomocí kapátka. Užívat můžete asi 20 kapek ve čtyřech dávkách v průběhu dne. Pokud budete oxymel skladovat v lednici, vydrží asi šest měsíců. Uchovávání v pokojové teplotě se nedoporučuje. Oxymel neužívejte nepřetržitě. Obecně se udává, že pokud bylinku užíváte například měsíc v kuse, pak byste si měli dát stejnou dobu od užívání pauzu – v tomto případě tedy měsíc šípky neužívat.

Zdroje info:

https://mommypotamus.com/rosehips-jam/

https://www.dumazahrada.cz/clanek/sipkova-tinktura-posili-organismus-a-doda-mu-zadouci-vitamin-c-20210916.html?utm_source=traqli&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter&pnespid=WeMi70QL_ycYjkyOt4HdSkxKpxY3mO94sVkRTPleYsDKT0OprykUxhHfP.djK7uZeaDu.tY

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!