Znáte zefírové lilie? Mezi cibulovinami jsou opomíjeným klenotem

Jde o jihoamerickou cibulovinu z čeledi amarylkovitých. Říká se jí různé: mexická květina, zefírová květina, zefírová lilie, zefyrantes nebo prostě odborně latinsky Zephyranthes robustus. Její květy bohužel nevydrží dlouho, ovšem vykvétá opakovaně, takže vám péči bohatě vynahradí.

Zefírová lilie alias zefyrantes vám poroste v záhonku i v květináči. Je pouze citlivá na mrazy, takže ven může až v polovině května, jinak na pěstování vůbec náročná není. Potřebuje jen správnou výsadbu a hnojení.

Jak pěstovat zefyrantes

Cibuli sázíme do běžného zahradnického substrátu tak, aby nad jeho úroveň vykukovala přibližně jedna třetina cibule – je to podobné jako u amarylisů. Nejdříve se dočkáte jen dlouhých, úzkých, řemenovitých listů. Jakmile se objeví, začněte s přihnojováním. Postačí vám běžné hnojivo pro kvetoucí rostliny, přidávané do zálivky 1x za 14 dní. Zefyrantes potřebuje slunné místo a středně vydatnou zálivku.

Květy vás potěší během pozdního léta a podzimu

Nějakou dobu to bude vypadat, že se zefyrantes ke květu vůbec nemá. Ale nechte se zmást. Vykvétá totiž poměrně pozdě – jeho čas přichází obvykle v srpnu a září. Tehdy se v úžlabí listů objeví poupě a postupně se vytáhne ke světlu na 20-30 centimetrů vysokém stonku.

Květ se podobá lilii. Je zvonkovitý, asymetrický a může mít mnoho barev – od bílé až po spoustu odstínů růžové a fialové. Jak už jsme napsali výše, květy nevydrží dlouho, ale zato jich na jedné rostlině bývá více, takže se krásou této nevšední květiny můžete těšit 3-4 týdny.

Zefyrantes – přezimování

Jakmile se přiblíží nebezpečí prvních mrazů, přeneste rostlinu do chladné a temné místnosti. Tady vydrží zefyrantes téměř bez zálivky až do ledna, kdy ho můžete začít opět postupně probouzet k životu. A uplatní se i jako hrnková rostlina. V takovém případě nemusí být přezimovací pauza tak výrazná.

siffera@centrum.cz'

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

1 komentář

  1. sramcikova@volny.cz'Jana Odpovědět

    Mám zajímavý postřeh, který jsem v době psaní článku neměla. Dovezla jsem si letos nové cibulky z flóry Olomouc. nicméně následný úraz mě poměrně zneschopnil, takže jsem je ze zoufalství prskla do samozavlažovacího truhlíku mezi aztéckou lípii 🙂 Moc šancí jsem tomu nedávala – nyní po dvou měsících už jedna cibulka kvete a druhá sek tomu chystá. Na to, v jakém zuboženém stavu byly, tedy nestačím zírat. A květ vydrží dlouho, rozhodně déle než v obyčejném květináči. Tak ještě uvidíme, jak to bude dál, ale zatím to vypadá, že příští rok vyhradím jeden samozavlažovací truhlík jenom na zefyranty 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *