orchidej

Osvědčená pomoc pro nekvetoucí orchideje

Orchideje nám obvykle dělají samou radost, ale občas se najde i černá ovce. Vykvete jednou po přinesení z obchodu a poté se dalším květům tvrdošíjně brání. A podobný problém mívají i keika vypěstovaná ze starších rostlin. Utěšeně rostou, ale ke květům se nemají.

A jak je tedy přimět ke květu? Můžete vsadit na drahá hnojiva a životabudiče, nebo naopak jednoduše sáhnout do spíže.

Pomůže překvapivý pomocník – česnek

Máme pro vás jednoduchý trik s česnekem, o který bychom se s vámi ráda podělili. Celý postup je velmi jednoduchý. Stačí převařit litr vody a rozmačkat do něj tři stroužky česneku. Zakryjte pokličkou a nechte 24 hodin odstát. Zakrytí je důležité, jinak se vám ve vodě objeví nejrůznější hmyz. Poté přecedím a mám hotové přírodní hnojivo na orchideje.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A jak česnekové hnojivo aplikovat?

Nejlépe úplně jednoduše – ponořením květináče do kbelíku s česnekovým roztokem. Orchidej ponecháme ve vodě třicet minut, pak necháme dobře okapat. Ale klidně tohle hnojivo použijte i jako běžnou zálivku.

Jen pozor, neměla by se opakovat častěji než jedenkrát do měsíce a je vhodná pouze pro jinak zdravé rostliny. Pokud přimějete ke kvetení orchideje, kterým se u vás z nějakého důvodu nedaří, dost možná je tím zahubíte. Jinak ale jde o šetrnou a účinnou metodu pro všechny druhy orchidejí.

Kdy se účinky česneku na orchideje projeví?

První poupata se objeví asi po 2-3 měsících, s hnojením však doporučujeme pokračovat i poté. Jen si dejte pozor, abyste květináč s orchidejí vždy vrátili na parapet do stejné pozice jako předtím, jinak na to mohou zareagovat shozením poupat. A to by byla rozhodně škoda, když jste si s jejich nasazováním dali takovou práci. V zimě pak dbejte na to, aby se poupata neopírala o studené sklo. Ani to ji totiž neprospívá.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

3 komentáře

 1. Ladislava Odpovědět

  Dobrý den,to co uvádíte k orchidejím s česnek jsem udělala,pouze jednou a po měsíci se na listech objevily fleky jako plíseň.Orchideje mi hynou.Kvetly i 2x v roce,dařilo se jim a tím jsem je zahubila.NEVÍM,ZDA JE TO SPRÁVNÉ a stalo se to i mé známé.Děkuji za odpověď.

 2. Jana Odpovědět

  Dobrý den,bohužel mám podobnou zkušenost,orchideje jsem už dvě vyhodila a pokud to takhle půjde dál tak to čeká i ostatní.Když se náhodou objeví pupeny kvítků tak do týdne opadají a je hotovo.A to mě kvetly také 2x do roka a dlouho a teď nic.

  1. Ladislava Odpovědět

   Dobrý den Jano ,
   nevím,čím to je a psala jsem na několik míst a žádná odpověď.Napadlo mě,zda archidej nemá své období a po určitém čase sama odchází.Kdysi jsem o tom četla,kde jedna paní o tom psala a že zjistila,že do 10ti let odchází a je nutné se s tím smířit.Ale žádnou odbornou informaci jsem nikdy nedostala.Tak asi na tom něco bude a postupně si pořizovat nové.Je mi jich moc líto.Hodně štěstí v radosti s orchidejí přeje Laduš

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *