Jak vybrat správnou motorovou pilu? Neopakujte tradiční chyby

Motorová pila

Kde budete pilu používat? Budu řezat dřevo na zahradě, nebo budu pilu brát do lesa a pohybovat se s ní po pozemku? Další související otázkou je funkce sousedských vztahů, tj. zda bydlím v hustě obydleném pásmu, kde budu dráždit sousedy, nebo jsem v odloučené zóně, kde si mohu dělat, co potřebuji.

Všechny tyto otázky směřují k rozhodnutí, zda mít motorovou pilu benzínovou, nebo elektrickou pilu. Elektrická pilaElektrická pila je klidná, méně náročná na využití (nemusíme míchat benzín s olejem). V diferenciaci je řetězová pila přizpůsobivější, nepotřebujeme k ní napájení, a tedy ani šňůru a celkově je účinnější.

Co budete pilou řezat?

Budu řezat větve a menší kmeny, nebo je třeba řezat i velké větve a kmeny stromů? To může být otázka kolem ovládání stroje a délky lišty. O odhadu dřeva, které lze pilou řezat, rozhoduje délka lišty. Běžně bychom měli řezat dřevo široké jako délka pilové lišty. S velmi kvalitní a schopnou pilou nařežete dřevo téměř dvakrát širší, než je délka lišty, ale je to pak možná trochu nepraktické a obtížné. Tento faktor by mohl být skvělou myšlenkou při výběru pily.

Někdy řezání dřeva rozsáhlejšího, než je délka lišty, nevadí v případě, že je stroj dostatečně pevný. U elektrických pil bychom měli být o něco opatrnější. Tam bychom měli délku lišty považovat za maximální šířku řezaného dřeva. Je třeba dbát na to, aby pila měla vhodnou délku lišty pro ovládání stroje.

Motorová pila 2
Foto: Pixabay
  • Elektrické pily s regulací 1800-2200 W, což odpovídá délce lišty 30-40 cm. Potenciální šířka řezaného dřeva je tímto způsobem až 40 cm.
  • Dalším stupněm jsou pily s regulací o objemu 37,2 cm3 a regulací 1,54 HP. Tyto pily se dodávají s 35-40 cm dlouhými lištami, které mohou řezat až do šířky kolem 70 cm.
  • Nejvýkonnějším modelem je pila o objemu 44,9 cm3 a výkonu 2,54 HP. Tyto pily jsou dostupné s 40-45 cm ostřím, což jim dává výhodu pro řezání dřeva až do šířky 85 cm.

Jak často budu pilu používat?

Tato otázka je koordinována při výběru druhu pily. Ještě jednou, obvykle se v podstatě rozhodujete mezi motorovou a elektrickou pilou. Elektrické pily jsou určeny spíše pro pravidelné používání. V případě, že s ní potřebuji pořezat větší hromadu dřeva, měl bych v tu chvíli nechat pilu „odpočívat“. Rozhodně není vhodné, aby dvě osoby pracovaly, jedna podávala dřevo a druhá řezala, celé dopoledne nebo celý den. Ale s kvalitní řetězovou pilou takto pracovat jde. Malý odpočinek dostane, když je nádrž prázdná, a tak je třeba doplnit palivo a olej pro řetězy. V tomto okamžiku je navíc vhodné řetěz jemně přebrousit pilníkem a znovu se pustit do práce.

Zdroje info: ceskestavby.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.