Psidium cattleianum

Znáte jahodový stromek? V interiéru se mu daří skvěle

Chtěli byste doma mít pokojovou rostlinu, která bude vypadat hezky a plodit také vynikající ovoce? Určitě. Moc takových ovšem aktuálně neexistuje. Naším tipem je jahodový stromek. Právě on dokáže dát plody podobající se hruškám i jahodám. Pokud o něčem takovém slyšíte poprvé, jste na správném místě, jelikož se na něj a jeho pěstování podíváme mnohem podrobněji.

Psidium se představuje

Psidium cattleianum či guajava, jak zní správný botanický název této rostliny, je poměrně rychle rostoucí keřík. Vyznačuje se zelenými vcelku hodně kožovitými lístky. Aktuálně je rozlišováno přibližně nějakých 150 druhů této rostliny. Setkáme se i se žlutoplodou variací. Ta je tradičně pěstována na Floridě a také v Kalifornii. Jinak je typický tento dekorativní keřík bílými květy a následně plody majícími jak zmiňovanou žlutou, tak třeba i purpurovou barvu. Tradičně se plody používají na výrobu šťáv, výborné jsou i do marmelád a dětských výživ.

Psidium cattleianum

Pokojové jahody u vás doma

Mnohdy je psidium označováno jako pokojová jahoda. Vyznačuje se dužninou bělavého až růžového charakteru, příjemnou vůní a také chutí, která právě připomíná jahody či hrušky. Plody se nejvíce podoba jí meruňkám. Určitě nepočítejte s tím, že budete mít doma klasické jahody se vším všudy. Nejznámějším druhem je kvajáva. Hodně se pěstuje i spousty tvrdých semen obsahující katlejána.

Psidium cattleianum

Základy pěstování jahodového stromku

Pěstování jahodového stromku není složité a mít jej můžete jak ve skleníku, tak i doma. Rostlina by měla vykvést druhým rokem. Mnohdy kvete i na konci léta s tím, že plody ještě stihnou dozrát. Keřík je vhodné prořezávat, aby se zvýšila úroda. Rostlina miluje světlo a vysoké teploty. V létě klidně i kolem 40 °C. V zimě by se teplota měla pohybovat od 10 do 15 °C. Půda může být různorodá, optimální je směs kompostu, rašeliny a písku. Ve vegetačním období se přihnojuje univerzálním typem hnojiva. Postupně se zvětšováním se rostliny je zapotřebí vybírat větší nádobu.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

7 komentářů

 1. Hanka Vašíčková Odpovědět

  Kde se dá koupit (s nábvodem na pěstování)
  jahodový stromek – psidium – kvajáva ?
  Mám zájem. Děkuji

 2. Radka Odpovědět

  Jahodový stromek mám vypěstovaný ze semínka. Zatím roste jeden kmínek. Můžu uštípnout vrcholové listy na rozvětvení?
  Děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *