Domácí pěstování citrusů

Citrusy

Nejpodmanivější vůně v celé rostlinné říši kolem sebe šíří bílé květy citrusů a co teprve, když vám dozrají i vlastní plody. Citróny, pomeranče nebo mandarinky. Jejich pěstování navíc není vůbec těžké.

Pěstování citrusů je snadné

Pěstovat citrusy můžeme buď ze semínka, nebo ze sazenic. Citrusy vypěstované ze semínka budou mít plané plody, pokud je nenaroubujeme. Daleko jednodušší je tak zakoupit rostlinu již naroubovaný citrus nebo mít sazenici vegetativně namnoženou. Citrusy potřebují pro pěstování velmi světlé místo.  Ideálně okno orientované na východ nebo jihovýchod. Mandarinka a pomerančovník mohou mít klidně světlo přímé, citroníku vyhovuje světlo spíše rozptýlené či lehké zastínění. Optimální teplota pro citrusy je 22- 24 °C. V zimním období však mají radši chladno a teploty mezi 10° a 15 °C.

Substrát pro citrusy

Citrusy vyžadují speciální substrát, který je určen přímo pro pěstování citrusů. Na dně květináče by pak neměla chybět ani drenážní vrstva z hrubého písku a jemného štěrku. Místo štěrku můžete použít i perlit.  Pro pěstování citrusů je třeba si obstarat velké nádoby. Pro jednoleté rostliny nádoby o průměru 10-12 cm, dvouleté 14-16, tříleté 20- 24 a pro starší ještě větší. Rostliny citrusů přesazujeme ve chvíli, kdy kořeny prokoření půdu v dané nádobě, ideálně v březnu. Tyto rostliny potřebují také přihnojovat a to pravidelně od dubna do září. K hnojení jsou zase dostupná hnojiva určená speciálně pro citrusy, která neobsahují vápník. Co se týká zálivky, nejlepší je dešťová voda, ta je totiž měkká a bez chlóru. Substrát by tak měl být vlhký, ale ne mokrý.  Během přezimování je třeba zálivku omezit na minimum.

Kdy se dočkáte plodů?

Citrusy, které byly množeny roubováním nebo řízkováním, začnou plodit už ve druhém roce. Grepfruit a pomerančovník kvete jednou ročně, citróny kvetou i plodí opakovaně. Doba od kvetení až k dozrání plodů je však dlouhá. U mandarinek je tato doba nejkratší a to 5-6 měsíců, u pomerančů 6-7 a u citrónů 7-8. Některé pozdní druhy dozrávají ještě později a některé dokonce zároveň kvetou a plodí. Pokud je rostlina malá, není dobré nechat dozrát všechny plody, rostlina by to nemusela uživit.  Na jeden plod by tak jedna rostlina měla mít, alespoň 20 listů.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.