Pěstování azalky v bytě

Azalka

Některé keříky by naše zimy na zahradě nepřežily. Dají se však pěstovat jako pokojové rostliny a jedním z těchto keříku je i azalka. Azalka pochází z Tchaj-wanu a Číny. Pěstování azalky se se svými nároky podobá bramboříku. Co tedy azalka potřebuje, aby nám kvetla i doma?

Azalka a pěstování

Pokud jste si domů z květinářství přinesli azalku, která teprve nakvétá, postavte ji na světlé místo při teplotách 7-16 °C. Jestliže už plně kvete, můžete pokojovou azalku umístit i do teplejší místnosti, teplota by však neměla přesáhnout 20 °C.  Většinou jsou vhodnými místnostmi chodby nebo ložnice.  Azalky také kromě vyšších teplot a suchého vzduchu, nemají rády přímé slunce. Co se týká substrátu, měl by být mírně vlhký, ale ne přemokřený.

Jak moc je zálivka důležitá?

Bohatě kvetoucí azalka potřebuje hlavně dobrou zálivku. Azalku zaléváme každý den trochou vody nebo ji postavíme i s květináčem na pár minut do kýble s vodou a to jednou či dvakrát týdně. Azalkám prospívá také vyšší vzdušná vlhkost, čehož můžete docílit rosením listů nebo umístěním v blízkosti odpařovače. Kromě množství je důležitá i kvalita vody. Azalky totiž nemají rády vápník a tvrdá voda by jim tak mohla ublížit.  Ideální je dešťová voda, ale v nouzi postačí i voda převařená.  Vápník nesmí obsahovat ani hnojivo, naopak by mělo obsahovat spoustu draslíku a železa.  Hnojení však provádějte jen od jara do podzimu.

Přesazování azalky

U azalek jako u jedné z mála pokojových rostlin je opodstatněné používat rašelinu v substrátu.  Přesazovat azalku hned na jaře nemusíme, pokud se tedy kořeny netísní v nádobě. Přesazování naprosto stačí jednou za dva, klidně i tři roky.  V dobrých podmínkách bude azalka kvést i dva měsíce. V létě prospívá azalkám letnění, nejlépe někde v polostínu, pod ochranou stromů v blízkosti jezírka, kvůli vlhkému vzduchu. Abychom kvetení ještě více podpořili, je dobré odstraňovat uvadlé květy, tím zvýšíme nasazení dalších a dalších květů.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.