Znáte černá diamantová jablka? Jde o nejvzácnější odrůdu na světě

Rostou jen na jednom jediném místě na světě. A to v Tibetu, kde mají unikátní podmínky pro svůj růst a zrání. A i když je některé zprávy označují za jednoznačný fake, přesto rozviřují vášně milovníků ovoce po celém světě.

Černá diamantová jablka byla vyšlechtěna z čínské odrůdy jménem Hua Niu. U nás ji můžeme znát jako Red Delicious. Co tedy způsobuje, že se v některých případech dokáží vybarvit téměř do černa? Podle všeho značná nadmořská výška.

Nejvýše položený jablečný sad na světě

Uznání v Guinessově knize rekordů mu zatím chybí, ovšem i tak ho najdeme ve výšinách, kde čekáme ledacos – ovšem nikoli jablka. Sad (patřící čínské společnosti Dandong Tianluo Sheng Nong E-Commerce Trade Co.) totiž leží ve výšce 3100 metrů nad mořem.

Ve hře je tu podle všeho zejména velký rozdíl mezi ranními a nočními teplotami. A díky nadmořské výšce si jabloně jako bonus užívají i pořádnou porci slunečního záření s množstvím UV paprsků. A právě ty by měly způsobovat, že se jinak běžná červeň zabarvuje do fialova až černa. Rostlina se tak jednoduše chrání.

Stromy, u nichž si na plody počkáte

Černá diamantová jablka rostou jen v jednom jediném sadě na světě. Jejich cenu však zvyšuje i nízká úrodnost jabloní. Začínají totiž plodit až po osmi letech, zatímco ty běžné vám dají plody v čase polovičním. K dostání jsou jen jako exkluzivní sortiment, určený pro ty nejbohatší milovníky ovoce. V běžném supermarketu na ně tedy nenarazíte.

Ovšem zbývá dodat, že vědci zatím pravost této odrůdy nijak nepotvrdili a objevují se dokonce hlasy, že jde o důmyslný pokus o podvod. Co myslíte vy? Podívejte se na video, které by mělo údajný sad s černými jablky zachycovat. Co si o tom myslíte?

Černá diamantová jablka: Youtube kanál iLM

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)