Tůje živý plot

Túje: Živý plot, nebo vymezení hranic pozemku. Návod na jejich výsadbu

Túje jsou velmi oblíbené dřeviny, které pěstujeme ve formě stromu nebo keře. Hodí se na vytvoření živého plotu nebo rozdělení jednotlivých bloků zahrady. Mohou vám pomoci vytvořit soukromí před zvědavými kolemjdoucími či sousedy. Jejich pěstování a výsadba přitom není nijak náročná, stačí dodržet několik podmínek. V podstatě je zapotřebí věnovat se zejména hnojení a prořezávání a vašim tújím se bude skvěle hodit. Nesmírně záleží ale také na tom, jak, kdy a kde je vysadíte.

Kdy vysadit túje?

Vysazovat túje můžeme v podstatě po celé vegetační období – tedy od jara až do pozdního podzimu. Nejzazším termínem je 6 týdnů před tím, než je obvyklý příchod mrazu, aby se mladé rostlinky zvládly dostatečně dobře zakořenit. Právě díky dobrému kořenovému systému mohou přežít zimu. Jako ideální termín pro výsadbu se obvykle považuje podzim.

Tůje

Foto: Pixabay

Výběr substrátu

Půda, ve které chcete túje pěstovat, by neměla být písčitá. A to je jediná podmínka. Túje se dokážou přizpůsobit jakékoli půdě, i té méně bohaté, avšak porostou pomaleji. Ideální je dobře propustná a úrodná půda. Vhodné je vybrat pro ně takové místo, které je dostatečně slunné, avšak chráněné před větrem. Pokud zvolíte umístění vhodně, budou vaše túje odolné proti škůdcům i proti chorobám.

Jak na výsadbu?

Jednotlivé rostliny vysazujte asi 50 cm od sebe – pokud mají sloužit jako živý plot, měly byste je sadit také 50 cm od okraje pozemku. Místo okolo tújí je vhodné odplevelit a zbavit trávy – tyto rostliny by pak mohly konkurovat tújím tak, že jim odnímají vodu a živiny. Půdu předem uvolněte a můžete ji obohatit substrátem pro jehličnany. Túje na několik minut namočte, aby byl kořenový bal nasáklý vodou. Mezitím si připravte díry, dvakrát tak hluboké, než je výška kořenového balu.

Péče o rostliny

Jakmile rostliny vysadíte, je vhodné je důkladně zalít. Bohatá zálivka bude důležitá také v následujících několika týdnech. V horkých dnech zalévejte i dvakrát za den – ráno i večer. Je vhodné zalévat ke kořenům, nikoli po jehlicích – zabráníte tak jejich zhnědnutí. Pro udržení vlhkosti a zabránění růstu plevele je vhodné použít mulč, jako je například borová kůra.

Zdroj: https://www.stavebni-vzdelani.cz/jak-spravne-sazet-tuje/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

2 komentáře

 1. Tom Odpovědět

  Hnusná hřbitovní kultůra, a zdroj plíšní a škudců na zahrady. Vykácet a spálit. Přínos pro hmyz a včely také 0.

  1. Aster Odpovědět

   Inu, mít souseda, který nechce thuje, tak mu klidně k plotu (v zákonem stanovené vzdálenosti, aby nemohl protestovat) zasadím živý plot z borovice černé – stromy ve dvou řadách v patřičném sponu a nechám je růst…klidně aspoň do 6m (normálně mají 15 ) – rostou rychle a včely je milují 😀 a takových dřevin, ze kterých byste do pěti let lezl po zdi, je spousta – ale nejsou to thuje…
   Víte, ne každý stojí o to, aby mu soused strkal rypák až do talíře. A thuje mají bohužel tu výhodu, že je možné je použít i na malé zahrady a dneska je trend buď „zahrada“, která spíš připomíná dvoreček, nebo zahrada, která je skoro malým parkem. No a v tom prvním případě, když majitel „dvorečku“ nechce thuje a místo nich vysadí třeba břečťan, který zabírá ještě měně tolik cenného místa, mnohý kvalitní anti-thujový-soused řve jako tur, i když plot není jeho a vlastně mu vadí jen to, že k sousedovi už nevidí…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *