Známý i neznámý pelyněk

Pelyněk

Víme, že pelyněk je hořký a že se používá na žaludeční potíže. Většina z nás však zná pouze pelyněk pravý, který má právě tyto jmenované vlastnosti. Existuje však velké množství druhů pelyňku – většinu z nich považujeme za plevel, některé druhy ale mají své využití. V tomto článku si představíme známý (pelyněk pravý) i neznámý pelyněk. Zjistíte, že ho můžete uplatnit nejen na zahradě, ale i v kuchyni a lékárničce.

Pelyněk pravý (Artemisia absintium)

Nejznámější ze všech pelyňku má podobu rozložitého polokeře. Listy jsou šedozelené do stříbřita a mají hořkou chuť, která je pro pelyněk typická. Společně s anýzem a fenyklem se listy pelyňku používají na výrobu absintu (vysoce alkoholický nápoj) a vermutu. Listy této aromatické rostliny ale používáme i v kuchyni – přidat je můžeme do pokrmů z mletého masa i do salátu. Protože pelyněk usnadňuje trávení, můžeme ho přidat do jakýchkoli tučných pokrmů.

Pelyněk brotan (Artemisia abrotanum)

Tento pelyněk patří mezi trvalky a také roste v podobě polokeře. Jemné listy mají stříbřitě zelenou barvu. Tento pelyněk se nekonzumuje, své využití má tedy spíše v zahradě. Zde jej sadíme spíše do pozadí, protože může dosáhnout výšky až jeden metr. Šíří kolem sebe příjemnou citrusovou vůni.

Pelyněk

Foto: Pixabay

Pelyněk kozelec (Artemisia dracunculus)

Tento druh je známý spíše pod názvem estragon. Také tato odrůda dorůstá výšky kolem jednoho metru. Listy jsou svěže zelené a využívají se zejména ve francouzské kuchyni. Jeho hořkost je o něco menší než u pelyňku pravého. Estragon je známý pro svou mírnou hořkost s jemně sladkým podtónem a příchutí anýzu. Z tohoto druhu byla vyšlechtěna odrůda, která je známá jako pelyněk francouzský.

Pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris)

Pelyněk černobýl dorůstá výšky až 1,5 metru. V současné době ho považujeme za plevel, vyskytuje se v neobdělávané krajině. Mladé listy ještě nejsou hořké, a tak je možné je konzumovat v salátech nebo vaječných pokrmech. Tento druh byl také vyšlechtěn – a to do podoby okrasných kultivarů se zlatavými listy.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!