Známý i neznámý pelyněk

Pelyněk

Víme, že pelyněk je hořký a že se používá na žaludeční potíže. Většina z nás však zná pouze pelyněk pravý, který má právě tyto jmenované vlastnosti. Existuje však velké množství druhů pelyňku – většinu z nich považujeme za plevel, některé druhy ale mají své využití. V tomto článku si představíme známý (pelyněk pravý) i neznámý pelyněk. Zjistíte, že ho můžete uplatnit nejen na zahradě, ale i v kuchyni a lékárničce.

Pelyněk pravý (Artemisia absintium)

Nejznámější ze všech pelyňku má podobu rozložitého polokeře. Listy jsou šedozelené do stříbřita a mají hořkou chuť, která je pro pelyněk typická. Společně s anýzem a fenyklem se listy pelyňku používají na výrobu absintu (vysoce alkoholický nápoj) a vermutu. Listy této aromatické rostliny ale používáme i v kuchyni – přidat je můžeme do pokrmů z mletého masa i do salátu. Protože pelyněk usnadňuje trávení, můžeme ho přidat do jakýchkoli tučných pokrmů.

Pelyněk brotan (Artemisia abrotanum)

Tento pelyněk patří mezi trvalky a také roste v podobě polokeře. Jemné listy mají stříbřitě zelenou barvu. Tento pelyněk se nekonzumuje, své využití má tedy spíše v zahradě. Zde jej sadíme spíše do pozadí, protože může dosáhnout výšky až jeden metr. Šíří kolem sebe příjemnou citrusovou vůni.

Pelyněk

Pelyněk kozelec (Artemisia dracunculus)

Tento druh je známý spíše pod názvem estragon. Také tato odrůda dorůstá výšky kolem jednoho metru. Listy jsou svěže zelené a využívají se zejména ve francouzské kuchyni. Jeho hořkost je o něco menší než u pelyňku pravého. Estragon je známý pro svou mírnou hořkost s jemně sladkým podtónem a příchutí anýzu. Z tohoto druhu byla vyšlechtěna odrůda, která je známá jako pelyněk francouzský.

Pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris)

Pelyněk černobýl dorůstá výšky až 1,5 metru. V současné době ho považujeme za plevel, vyskytuje se v neobdělávané krajině. Mladé listy ještě nejsou hořké, a tak je možné je konzumovat v salátech nebo vaječných pokrmech. Tento druh byl také vyšlechtěn – a to do podoby okrasných kultivarů se zlatavými listy.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!